مقاله نقشه ولایت فراه در روز جمعه 10 آبان ماه سال 1398 ساعت 16:16:48 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

مختصات: ۳۲° ۳۰′ شمالی ۶۳° ۳۰′ شرقی  /  ۳۲٫۵° شمالی ۶۳٫۵° شرقی  / 32.5; 63.5 ولایت فَراه ولایتی در غرب افغانستان که از غرب با ایران، شمال با ولایت هرات، از جنوب با ولایت نیمروز، از جنوب شرق با هلمند و از شرق با ولایت غور همسایه است. مرکز این استان، شهر فراه است. جمعیت فراه بر اسا برآورد سال ۲۰۰۹ حدود ۹۲۵ هزار نفر بوده‌است که فقط ۶۴ هزار نفر آن‌ها شهرنشین هستند. ولایت فراه از جمله مناطق خشک ونیمه بیابانی افغانستان است. که در فصل تابستان درجه حرارت ان بالا میرود و بسیار گرم است. اما در فصل زمستان هوای معتدل و در بعضی مواقع کمی سرد است. یکی از بزرگترین محصولات این ولایت عُنّاب (یا عَناپ‌ به زبان محلی)میباشد‌ در ولایت فراه یک رود نسبتاً بزرگ وجود دارد که از آب ان برای کشاورزی استفاده می‌کنند ولایت فراه از حاصل خیزترین ولایات افغانستان به حساب میاید و از میوه‌های مشهور ان می‌توان به هندوانه(تربوز)-انار -انگور و عناب است.که در سال ۲۰۰۹ در سطح افغانستان بهترین انار بعد از انار قندهار شد . پشتون‌هاو تاجیک‌ها اکثریت جمعیت این ولایت را تشکیل می‌دهند و زبان‌های فارسی دری و پشتو در آن رایج است. فراه رود و خاش رود دو رود مهم جاری در این ولایت هستند. بر اساس برآوردها اکثر جمعیت ولایت فراه را پشتون ها تشکیل میدهد،اما زبان بیشتر مردم فراه فارسی دری است. اقوام دیگری که در فراه هستند عبارتند از تاجیک ها و نیز آیماق‌ها، هزاره‌ها و بلوچ‌ها که ۵٪ مردم این ولایت را شامل می‌شوند. پشتون‌های ولایت از پشتون‌های درانی: چهار قبیلهٔ مهم آن‌ها علیزی، بارکزی نورزی ،و سدوزی مشهور به (تیموری-نسل تیمورشاه پسر احمد شاه بابا ابدالی سدوزی) و یک شاخه از پشتون های غلجائی :سوری اند. ۹۵ درصد مردم سنی و ۵ درصد شیعه هستند. خشخاش، گندم، برنج، ذرت و جو کشت‌های رایج در این ولایت هستند. کمتر از ده درصد مردم به آب لوله‌کشی دسترسی دارند و برق ولایت هم عمدتا از ایران وارد می‌شود. بیمارستان مرکزی در ولایت فراه موجود است اما از امکانات کمی برخوردار است و همجنان ۱۲ کلینیک درمانی در آن فعال است. ۱۴۹ مدرسه ابتدایی و ۴۹ مدرسه ثانوی در این ولایت دایر است. ولایت فراه اناردره | بالابلوک | بَکواه | پرچمن | پُشت‌رود | خاک سفید | شیب‌کوه | فراه | قلعهٔ کاه | گلستان | لاش و جُوَین فراه

فرهنگ لغات کلمات نقشه ولایت فراه

نقشه :


صفحه کاغذی که در روی آن شکل و صورت چیزی را رسم کرده می نمایانند و خاکا و خاکه و کالو و ورنداز و کالوب و کارنامه و گرنامه و نمونه نیز گویند. (ناظم الاطباء). طرحی که مهندس یا طراحی از چیزی تهیه و بر صفحه کاغذ رسم کند تا سازندگان و کارگران به دلالت و مطابق آن ، شی مطلوب را بسازند: نقشه اتومبیل ، نقشه راه ، نقشه ساختمان ، نقشه قالی . خریطه . (یادداشت مولف ). طرح و تصویری که به مقیاسی بسیار کوچکتر از محله یا راه یا شهر یا مملکت یا قاره یا کره زمین بر کاغذ رسم کنند تا به دلالت آن موقعیت طبیعی و اقتصادی و سیاسی و دیگر مشخصات آن سرزمین را به دیگران بشناسانند: نقشه جهان ، نقشه اروپا، نقشه ایران ، نقشه راهها و غیره . طرحی که برای انجام کاری ریزند. دستورالعمل . طرح . برنامه : نقشه جنگ.
اشتباه تایپی این کلمه: krai
(نَ ش ) [ ع . نقشة ] (اِ.) 1 - صفحة کاغذی که در آن شکل و اندازه و عوارض زمین یا قسمتی از سطح آن با مقیاس های مختلف و معین ترسیم شده است . 2 - طرح و صورت کار و عملی که در آینده باید انجام شود.

ولایت :


این کلمه با حروف عربی: ولايت
(وِ یَ) [ ع . ولایة ] 1 - (اِمص .) فرمانروایی ، پادشاهی . 2 - (مص ل .) حکومت کردن ، تسلط داشتن .
(وَ یَ) [ ع . ولایة ] (اِ.)1 - بخش هایی از یک کشور که یک نفر والی بر آن ها فرمانروایی کند. 2 - شهرستان . ج . ولایات .

فراه :


شهری است نزدیک به سبزوار هرات و از آنجاست ابونصرفراهی . طایفه ای از ملوک در آنجا حکمرانی کرده اند که با پادشاهان سیستان قرابت داشته اند. معین الدین [ اسفزاری ] نوشته است که در یک فرسنگی فراه کوهی است که آن را بارندک خوانند و در آن کوه طاقی سنگی است که همیشه از آنجا آب می چکد و مردم بدانجا به زیارت و طلب حاجت میروند و هر کس در پای این طاق سنگی دست به دعا بردارد، اگر چکیدن آب افزود او کامروا خواهد شد و اگر قطع شد و از چکیدن ایستاد حاجت روا نمیگردد. وی اصراری در حقیقت داشتن این معنی کرده است . (از آنندراج ) (از انجمن آرای ناصری ). در مآخذ جغرافیایی مانندمعجم البلدان و حدود العالم نام این محل دیده نشد.
اشتباه تایپی این کلمه: tvhi

منابع

کد مطلب4582