مقاله دانش آموزان افغانستان در روز دوشنبه 23 دی ماه سال 1398 ساعت 13:47:02 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

اولین نشست بررسی مشکلات تحصیلی دانش آموزان مهاجر افغانستانی در ایران برگزار شد

اولین نشست بررسی مشکلات تحصیلی دانش آموزان مهاجر افغانستانی در ایران ، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آوا ، اولین نشست بررسی مشکلات تحصیلی دانش آموزان مهاجر افغانستانی در ایران در تاریخ ۲۲ آذر/قوس ۱۳۹۵ توسط کارگروه مدارس کانون نخبگان افغانستان و با حضور تعداد زیادی از معلمان مهاجر افغانستانی و کارشناسان حوزه آموزش در تهران برگزار گردید.

 دبیرکانون نخبگان افغانستان راجع به اهمیت وجود تعداد بسیار زیاد دانش اموزان مهاجر افغانستانی در ایران که آینده سازان کشور خود هستند و لزوم پیگیری حل مشکلات و چالش ها بر سر راه تحصیل آنان صحبت نموده و یکی از اهداف کانون نخبگان را بررسی این مشکلات و ارائه راهکارها به مراجع مربوطه دانست.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین رحمانی نائب رئیس کمیته تخصصی آموزش و پژوهش مهاجرین و اتباع خارجی ایران، عضو کمیته عالی فرهنگی اتباع و مسئول بخش بین الملل دفتر نهاد رهبری در دانشگاههای این کشور در مورد تشکیل کارگروه ویژه افغانستان با مشارکت وزارت های دخیل در امور مهاجرین توضیح داده و تنظیم استراتژی بلندمدت با رویکرد حفظ کرامت مهاجرین را جزو اهداف این کارگروه ذکر نمود.

سپس حاضرین در نشست به بحث و بررسی چالش ها و مشکلات دانش آموزان مهاجر در دو حیطه کلی مشکلات قانونی - اداری و مشکلات فرهنگی - اجتماعی پرداختند.

آموزش و تحصیلات رایگان برای دانش آموزان افغان کماکان پابرجاست

وی ادامه داد: شرایط فعلی کشور شرایطی نیست که بر سیاست وزارت آموزش و پرورش اثر گذاشته باشد و ما همچنان با تاکید مقام معظم رهبری، خدمات‌دهی آموزشی به دانش‌آموزان افغان را ادامه خواهیم داد.

وزیر آموزش و پرورش درباره برخی اظهارات مبنی بر کم شدن تعداد دانش‌آموزان افغان در سال تحصیلی آینده، توضیح داد: ما به هیچ وجه سیاست جدیدی مبنی بر کم کردن این تعداد نداریم و مانعی ایجاد نمی‌کنیم؛ مگر اینکه تعداد آنها به صورت طبیعی کم شود./

تعداد دانش آموزان افغانستان در استان یزد

یزد - ایرنا- مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد گفت : در سال تحصیلی ۹۹- ۹۸- ۱۷ هزار دانش‌آموز افغانستانی در پایه‌های مختلف در این استان مشغول تحصیل شدند.

فرهنگ لغات کلمات دانش آموزان افغانستان

دانش :


اسم مصدر از دانستن . دانست . (فرهنگ نظام ). عمل دانستن . دانندگی . دانائی . علم و فضل و دانستن چیزی باشد. (برهان ). درایت . فقاهة. فقه . فضل . ادب . (صراح ). علم . حکمت . (زمخشری ) (دهار) (ترجمان القرآن ). حصول علم ثابت ، و در مراتب ، پژوهش است یعنی رفتن بطرف علم آنگاه شناسایی است یعنی نزدیک شدن به آن و سپس دانش است یعنی علم ثابت . ادراک . درک . شعر. شعور. وقوف . آگاهی . اطلاع . معرفت .شناسایی . شطس . بصر. بجدة. (منتهی الارب ): دانش و خواسته است نرگس و گل که بیکجای نشکفند بهم .
شهید بلخی .
رودکی .
ابوشکور.
(نِ) [ په . ] (اِمص .) علم ، معرفت .

آموزان :


در حال آموزانیدن . در حال آموختن .
اشتباه تایپی این کلمه: Hl,chk

افغانستان :


سرزمین افغان . (فرهنگ فارسی معین ). از کشورهای آسیای مرکزی و بیشتر سرزمین آن کوهستانی است . اوضاع طبیعی : افغانستان در مشرق ایران بین 29 و 38 درجه عرض جغرافیایی قرار گرفته و ازشمال محدود است به ازبکستان و تاجیکستان و ترکمنستان و از شمال شرقی بچین محدود است و از مشرق به پنجاب هندوستان و از جنوب به پاکستان و از مغرب به ایران .افغانستان کشوری کوهستانی وقسمت عمده سطح آنرا برجستگیها پوشانیده است . از مشرق بمغرب و جنوب غربی بتدریج از ارتفاع متوسط زمین کاسته میشود و در جنوب غربی مجاور خاک ایران بزمینهای پست منتهی میگردد. کوهستان شمالی و مرکزی افغانستان دنباله خراسان ایران و بلندترین آنها هندوکش یا هند است و بهرحال کوه قسمت بزرگی از شمال شرقی و شمال افغانستان را پوشانیده و بلندترین قله آن تا 7421 متر ارتفاع دارد. افغانستان با توجه بوضع پستی و بلندیهای آن از لحاظ آب و هوابسه منطقه تقسیم می شود: الف : جلگه ها و مناطقگرمسیر مانند جلگه های مجاور سیستان و ایران و ناحیه جلال آباد در مشرق که در تابستان بسیار گرم و در زمستان معتدل است . ب : قسمت شمالی افغانستان مجاور با مرز ترکستان یعنی ناحیه مزارشریف که آنرا ترکستان افغانستان می گویند. این قسمت تحت تاثیر اقلیم صحرائی است . زمستان آن معتدل و تابستان آن گرم است . در تابستان بواسطه انعکاس اشعه خورشید بر روی ماسه های نرم زمین گرمای آن غیرقابل تحمل می شود. ج : قسمتهای کوهستانی که زمستان بسیار سرد و تابستان معتدل دارد و دردو ماه آخر زمستان تمام این نواحی از برف پوشیده می شود و بادهای خشک از شمال می وزد و از درجه حرارت هوا می کاهد. بهرحال چون افغانستان محصور به خشکیها و از دریا دور است بیشتر رودهای آن در حوضه های داخلی جریان می یابد و به دریاچه ها و یا باطلاقهای داخل خشکی می ریزد. و بطور خلاصه حدود طبیعی کشور افغانستان بدین شرح است که از شمال به اتحاد جماهیر شوروی از مغرب به ایران از جنوب به بلوچستان و از مشرق بنواحی قبائل آزاد و از گوشه شمال شرقی با رشته باریک از پامیربنام «وخان » و «سنکیانک » از ترکستان شرقی محدود و مماس است . و آن بین 29 درجه و 30 دقیقه و 38 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 60 درجه و 30 دقیقه و 75 درجه و 50 دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ واقع و مساحت سطح آن حدود 650 هزار کیلومتر مربع و دارای قریب دوازده میلیون تن سکنه است . پایتخت آن کابل و از شهرهای مهم آن هرات و قندهار است . حکومت آن مشروطه سلطنتی و دارای مجلس شورای ملی است . قانون اساسی آن در سال 1301 ه' . ش . تدوین شد و دوبار در سالهای 1307 و1309 مورد تجدید نظر قرار گرفته و تنظیم شد. دین رسمی مردم اسلام و مذهب رسمی عمومی حنفی است . بیرق رسمی آن دارای رنگهای سیاه و سرخ و سبز که در وسط آن خوشه گندم و محراب و منبر قرار دارد.
اشتباه تایپی این کلمه: htyhksjhk

منابع

4578