فهرست

جغرافیا

مساحت، حدود اربعه، موقعیت، ارتفاع و آب و هوا: با مساحت ۴۷۷۸۸ کیلومتر مربع سرزمینی هست که در گوشه جنوب غربی افغانستان و در پهلوی سرحد کشور ایران قرار گرفته و طول البلد ۶۲–۱۱ درجه شرقی و عرض البلد ۳۲–۲۲ درجه شمالی از آن می‌گذرد. حدود آن را از شمال هرات، از شمال شرق غور، از جنوب نیمروز، از جنوب شرق هلمند و از طرف غرب سرحد ایران تشکیل می‌دهد. ارتفاع آن از سطح بحر ۷۵۷ متر تخمین گردیده، اقلیم آن نیمه صحرایی بوده تابستان آن بیش از حد معمول گرم و زمستان کم باران دارد. درجه حرارت آن متغیر هست.
در تابستان «۴۵» درجه و در زمستان تا «۵-» درجه سانتی گراد تنزیل میابد. در لغتنامهٔ دهخدا آمده: شهری هست نزدیک به سبزوار هرات و از آنجاست ابونصر فراهی. طایفه‌ای از ملوک در آنجا حکمرانی کرده‌اند که با پادشاهان سیستان قرابت داشته‌اند. معین الدین اسفزاری نوشته‌است که در یک فرسنگی کوهی هست که آن را بارندک خوانند و در آن کوه طاقی سنگی هست که همیشه از آنجا آب می‌چکد و مردم بدانجا به زیارت و طلب حاجت می‌روند.

مردم

بر پایه سال ۲۰۰۴ جمعیت این شهر ۱۰۹٬۴۰۹ نفر بود. به دلیل عدم دسترسی به آمارهای قومی به‌طور دقیق نمی‌توان گفت ترکیب جمعیتی به چه صورت هست.
پشتون ها ۹۰٪ جمعیت این شهر را حاوی می‌شوند. تاجیک ها با ۷٪ و بلوچ‌ها با ۳٪ اقلیت‌های قومی این شهر را تشکیل می‌دهند. تاجیکان و زیر گروه‌های این قوم (ایماق (بزرگترین قوم در بین مردم پارسی زبان) و سیستانی) ۷۰٪ مردم ولایت را تشکیل می‌دهند و پشتونها تقریباً ۲۵٪ تا ۲۷٪. زبان فارسی (پارسی درباری، کوتاه: دری) زبان مداری اکثر مردم می‌باشد که حداقل ۶۵٪ تا ۷۰٪ مردم به این زبان زندگی را پیش می‌برند. زبان پشتو زبان مادری تقریباً ۲۵٪ تا ۲۷٪ مردم هست.
زبان‌های دیگر بلوچی و براهویی می‌باشد، ۳٪ تا ۵٪.

پیشینه و ابنیه

که زادگاه اصلی شیخ ابونصر فراهی و عطا ملک جوینی است، دارای امکان زیاد تاریخی و باستانی در ولسوالی‌های گوناگون می‌باشد. قعلهٔ «کک کهزاد» که اغلب از دو هزار سال سابقه دارد، یکی از اماکن تاریخی این ولایت شمرده می‌شود. این قلعهٔ در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق شهر موقعیت دارد که در سر کوه از سنگ، خشت پخته و گچ درست شده و ساختمان آن در بین تعدادی برج موقعیت دارد. قلعهٔ فریدون نیز در مرکز ولایت موقعیت دارد و به نام (شهر کهنه) مشهور است، این قلعهٔ به اساس تاریخ (سیستان) و (شهنامه فردوسی) تاریخ اغلب از دو هزار ساله دارد. این قلعه در حدود ۳۰۰ جریب زمین از گل و خشت خام درست شده که تعداد برج‌های آن به ۹۹ می‌رسید. همچنان قلعهٔ لاش جوین، شهر پشاوران، زیارت شیخ ابونصر فراهی، زیارت سلطان امیر، بارندک و کافرقلعهٔ (مرکز) زیارت شهدای کنسک (بالابلوک) و همچو جای‌های دیگر از اماکن تاریخی این ولایت می‌باشد.

رسانه‌ها در ولایت فراه

در ولایت ۵ رادیو و یک تلویزیون محلی فعالیت دارد که عبارت اند از رادیو فریاد، رادیو عروج، رادیو دنیا، رادیو تعلیم اسلام و رادیو نشاط می‌باشد که مشهورترین رادیو آن رادیو عروج می‌باشد. معلومات در مورد رادیو عروج: شبکهٔ خصوصی رادیو عروج یک رسانهٔ مستقل و بی‌طرفانه هست رادیو عروج از سوی خبرنگاران حرفهٔ و با سابقهٔ ولایت در سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی در این ولایت تأسیس گردید که از بودجهٔ شخصی صاحب امتیاز و نشر اعلانات تجارتی تمویل می‌شود و رادیو عروج بدون هیچگونه وابستگی و به صورت مستقل، به دور از هر گونه مسائل سیاسی و مذهبی فعالیت می‌نماید. برنامه‌های رادیو عروج: هر ساعت خبر: نشر خبرهای دری و پشتو در هر ساعت که قصد آن بازتاب دهنده حقایق با دقت، شتاب و بیطرفی می‌باشد. صبح عروج :روی موضوعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می‌چرخد قصد و مرام اصلی این برنامه رشد و توسعه اهداف کنونی جامعه افغان هست.
نیم پیکر: برنامه در مورد حقوق زنان و اطفال قصد عمده این برنامه معلومات در مورد حقوق زنان و اطفال می‌باشد. درجستجوی حقیقت: برنامه مناظره بین جوانان قصد عمده این برنامه جهت حل نمودن مشکلات جوانان و مشکلات جامعه قصد این برنامه رشد جوانان می‌باشد. چالش :در این برنامه مشکلات مردم گرفته و شده و به گوش مسئولین رسانیده می‌شود مرام اصلی این برنامه حل مشکلات مردم می‌باشد. ثانیه‌ها :برنامه آموزشی و معلوماتی می‌باشد و قصد اصلی این برنامه بلند بردن سطح آگاهی علمی شنونده‌ها می‌باشد و در این برنامه به برندگاه جوایز هم در نظر گرفته می‌شود. شور :از جمله برنامه‌های تفریحی بوده قصد این برنامه شاد ساختن مردم می‌باشد. نغمه دل :یک برنامه تفریحی، هنری بوده که قصد اساسی این برنامه بنشر سپردن آهنگ‌های افغانی و خارجی می‌باشد. خزانه دار ما را دریابید :برنامه در سطح شهر می‌باشد از طریق این برنامه خزانه دار ما آدرس خود را می‌گوید هر شنونده که خزانه دار را پیدا کرد جایزه را می‌گیرد. تسبیح :برنامه اسلامی بوده که قصد آن بلند بردن معلوماتی اسلامی شنونده‌ها می‌باشد. داستان پیامبران :در بر گیرنده زندگینامه پیامبران الهی می‌باشد قصد برنامه آشنایی با پیامبران هست آرامش قلب‌ها :اشعار شنونده‌ها از طریق تماس دکلمه می‌شود قصد برنامه تشویق شاعران جوان می‌باشد.

ویژگی‌های واژه واژه: فراه


برابر ابجد: ۲۸۶

Farah may refer to:

منابع

۱٫ فراه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
۲٫ فراه - برگرفته از واژه یاب
۳٫ farah - Wikipedia

دریافت نسخه ورد مقاله فراه

دریافت نسخه pdf مقاله فراه

کد مطلب4186