مقاله در روز شنبه 17 اسفند ماه سال 1398 ساعت 08:17:11 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

دستها را باید با استفاده از مالش دست با صابون و آب و یا الکل تمیز کرد. این به از بین بردن ویروس هایی که ممکن است روی دست باشد کمک می کند.

هنگام سرفه و یا عطسه ، دهان و بینی خود را با آرنج یا یا دستمال بپوشانید. دستمال را بلافاصله درون سطل بسته ریخته و دستان خود را بشویید.

از تماس نزدیک با هر کسی که تب و سرفه دارد خودداری کنید. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که فاصله شخصی حداقل سه پا (یک متر) از هر کسی که سرفه می کند و یا عطسه می کند ، باید حفظ شود.

اگر سردرد خفیف دارید یا آب ریزش بینی دارید ، تا زمانی که مناسب باشید در خانه بمانید. از تماس جسمی با دیگران خودداری کنید و به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.

در صورت بروز تب ، سرفه و مشکل در تنفس ، به دنبال مراقبت های پزشکی زود هنگام باشید و سابقه سفر قبلی خود را برای کنترل بیماری به اشتراک بگذارید.

هنگام مراجعه به بازار فروش حیونات اهلی در مناطقی که در حال حاضر مواردی از بیماری کورونا ویروس جدید مشاهده شده ، از تماس مستقیم محافظت نشده با حیوانات زنده و سطوح خودداری کنید.

از مصرف محصولات حیوانی خام یا نپخه جداً خودداری کنید. نکات بهداشتی مواد غذایی را رعایت کنید و از گوشت خام با احتیاط استفاده کنید تا از آلودگی متقابل با غذاهای پخته نشده جلوگیری کنید.

دست ها را قبل ، حین و بعد از تهیه غذا بشویید ، مخصوصاً کف دست هاو جاهایی که به مواد غذایی خام و پخته نشده برخورد داشته.

گوشت حیوانات بیمار و حیواناتی که معلوم است در اثر بیماری ها فوت کرده اند را مصرف نکنید.

در مکان های عمومی تف نکنید.

ماسک های صورت را بدرستی بپوشانید که دهان و بینی را پوشانده و از لمس آن در هنگام استفاده خودداری کنید. ماسک های مرطوب و یکبار مصرف باید بعد از هر بار مصرف دور ریخته شوند. قبل از قرار دادن ماسک و بعد از برداشتن آن ، دستان خود را با صابون و آب بشویید.

طبق حكم FDA در سال 2019 ، محلول های حاوی الكل اتیل (که همچنین اتانول نامیده می شود) ، ایزوپروپیل الكل (ایزوپروپانول) یا كلرید بنزالكونیوم به عنوان ماده فعال می تواند به عنوان ضدعفونی کننده دست به بازار عرضه شده.

FDA تصمیمی درمورد طبقه بندی این سه ماده به عنوان اینکه به طور کلی ایمن شناخته شده اند نیست ، به این دلیل که آژانس تصور نمی کند تحقیقات کافی برای گفتن این را داشته است ، هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته است.

مواد لازم به غیر از این سه مورد ، هیچ مدرکی مبنی بر مؤثر بودن آنها در کشتن میکروب ها نشان نداده اند و تایید FDA را هنوز نگرفته اند.

ضدعفونی کننده دست چگونه کار می کند؟

ماده اصلی در اکثر ضد عفونی کننده های دست الکل است. از نظر شیمیایی ، الکلها مولکولهای آلی هستند که از کربن ، اکسیژن و هیدروژن ساخته می شوند.

اتانول ماده شیمیایی موجود در نوشیدنیهای الکلی نمی باشد و ماده شیمیایی است که اکثر مردم هنگام گفتن الکل برای کاربردهای بهداشتی از آن استفاده می کنند.

پروپانول و ایزوپروپانول (ایزوپروپیل الکل) دو الکل دیگر هستند که در مواد ضد عفونی کننده متداول هستند زیرا در آب بسیار حل می شوند ، دقیقاً مثل اتانول.

براساس بررسی سال 2014 منتشر شده در مجله Clinical Microbiology Review ، الکل ها با جدا کردن پروتئین ها ، تقسیم سلول ها به قطعات ریز یا آشفتگی در متابولیسم سلول ، عوامل ایجاد کننده بیماری و یا عوامل بیماری زا را از بین می برند.

راه حل هایی با حداقل 30٪ الکل ، توانایی کشتن پاتوژن را دارند و با افزایش غلظت الکل ، اثر بخشی افزایش می یابد.

مطالعات نشان داده است كه الكل طیف وسیع تری از باكتری ها و ویروس ها را از بین می برد كه غلظت آن بیش از 60٪ باشد و با افزایش غلظت سریع تر عمل می كند.

اما به نظر می رسد که تأثیر الکل در غلظت 90-95٪ وجود دارد.

یکی دیگر از قدرت های الکل این است که باکتری هایی که را که می کشد این باکتریها مقاومت به الکل ایجاد نمی کنند ، بنابراین الکل با ادامه استفاده به عنوان ضدعفونی کننده همچنان بهترین مورد استفاده است.

طبق بررسی سال 2014 ، اتانول به قدری قدرتمند است که چند مطالعه نشان داده است که در غلظت های بالا ، بهترین مورد برای از بین بردن سه گونه باکتری ایجاد کننده بیماری شامل Escherichia coli ، Serraاز tia marcescens و Staphylococcus saprofyticus - در مقایسه با سایر شستشو دهنده ها دست مانند صابون معمولی یا ضد باکتری بهتر باکتری ها را از بین می برد.

اما الکل برای همه میکروب ها ، مانند نورو ویروس ، کار نمی کند. Clostridium difficile ، که می تواند باعث اسهال خطرناک شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری Cryptosporidium ، انگل ایجاد کننده بیماری اسهال را با نام cryptosporidiosis معرفی کرده است.

ضد عفونی کننده های دستی نیز مواد شیمیایی مضر مانند سموم دفع آفات یا فلزات سنگین را از بین نمی برند و ضد عفونی کننده دستی نیز روی دست های مخصوصاً کثیف یا چرب کار نمی کند.

بنابراین ، صابون و آب هنوز در کل برنده این مسابقه شستشو (مخصوصا برای دست های کثیف و چرب) هستند.

چند مطالعه در مقیاس کوچک وجود دارد که نشان می دهد یک ضد عفونی کننده دست بدون الکل حاوی کلرید بنزالکونیوم به عنوان ماده فعال ، با غلظت 0.13 ، به همان اندازه مؤثر و حتی مؤثرتر از الکل در خلاص شدن از باکتری ها است.

ضدعفونی كننده دست بدون الكل كه مورد آزمایش قرار گرفت ، HandClens نامیده شد و دانشمندانی كه تحقیقاتی را در مورد آن انجام دادند ، برای آزمایشگاه ها پزشکی ساخته شده و در حال توسعه این محصول تولیدی هستند.

این به معنی کلرید بنزالکونیوم مؤثر نیست ، اما به نظر نمی رسد تحقیقات مستقلی وجود داشته باشد که نشان می دهد بهتر از الکل است.

به علاوه ، براساس اطلاعات پایگاههای مواد خطرناک ، کلرید بنزالکونیوم ممکن است برای برخی از افراد به ویژه در غلظت های بالاتر مضر باشد.

براساس CDC ، ضد عفونی کننده دستی بدون الکل ممکن است بسیاری از میکروب ها را از بین نبرد و فقط ممکن است رشد میکروب ها را کاهش دهد تا اینکه آنها را به طور کامل بکشند.

CDC برای حداکثر کارآیی توصیه می کند ضدعفونی کننده های دستی حداقل 60٪ الکل در آنها باشد.

آیا ضدعفونی کننده دست انقضا می یابند؟

ضد عفونی کننده دست واقعاً منقضی نمی شود.

احتمالاً تاریخ انقضا بر روی بطری وجود خواهد داشت زیرا ضد عفونی کننده های دستی توسط FDA تنظیم می شوند ، که باید موارد خاصی روی بسته بندی باشد ، از جمله تاریخ انقضا.

تاریخ انقضا قرار است آخرین تاریخی باشد که در آن محصول حاوی مواد تشکیل دهنده به مقدار مشخص شده در برچسب مورد استفاده قرار گیرد.

اینكه آیا تولید كننده آزمایش كرده است كه چه مدت محصول با ادعای برچسب تاریخ انقضا مطابقت دارد یا آنها فقط برای تعیین تاریخ انقضا با تاریخ دلخواه آمده اند ، برای بیشترمصرف کنندگان ناشناخته است. (تولید کنندگان قرار است آزمایش را انجام دهند ، اما همه این کارها را انجام نمی دهند.)

الکل مطابق با برگه اطلاعات ایمنی آن از تهیه کننده مواد شیمیایی سیگما آلدریچ ، یک ماده شیمیایی پایدار و مفید است.

این بدان معنی است که اگر الکل در یک ظرف بسته بندی شده در دمای اتاق نگهداری شود ، برای مدت زمان بسیار طولانی در همان غلظت باقی می ماند.

با این حال ، الکل به دلیل دمای نسبتاً کم جوش ، تبخیر می شود و با گذشت زمان ، با باز و بسته شدن بطری ، ممکن است مقداری الکل فرار کند و غلظت الکل در ضدعفونی کننده دست شما ممکن است شروع به کاهش یابد.

با این وجود ، اگر بطری را بسته و در دمای اتاق نگه دارید ، احتمالاً تا زمانی که به آن احتیاج داشته باشید ، محصول موثری خواهید داشت.

آیا ضدعفونی کننده دست برای شما بد است یا سمی است؟

به گفته بانک اطلاعاتی مواد خطرناک ، الکل برای استفاده به عنوان یک ضد عفونی کننده در نظر گرفته می شود و به طور کلی هیچ اثر سمی بر روی پوست ندارد ، اگرچه استفاده مکرر ممکن است باعث خشکی یا سوزش خفیف شود.

مطالعات متعددی نشان داده اند كه استفاده مكرر از ضدعفونی كننده دست نسبت به شستشوی مكرر دست با صابون تحریک كننده كمتری است. اما پوست آسیب دیده بیشتر مستعد تحریک الکل است.

و بگذارید صادق باشیم ، آیا ترجیح می دهید پوست خفیفی داشته باشید یا بیماری را توزیع و منقبض کنید؟

کد مطلب6164