مقاله عروس داماد هراتی در روز دوشنبه 23 دی ماه سال 1398 ساعت 21:20:01 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

راه و رسم ازدواج آسان در هرات بر خلاف دیگر نقاط افغانستان

پس از انتخاب دختر مورد نظر برای ازدواج زنان خانواده داماد 3 روز برای خواستگاری به خانه عروس می‌روند تا امر خواستگاری را انجام دهند که در صورت مثبت بودن جواب، خانواده عروس خواستار حضور و دیدن داماد می‌شوند و داماد با دسته گل و جعبه شیرینی به همراه پدر و مادر و برخی از بزرگان فامیل به خانه عروس حضور می‌یابد و در صورت موافقت داماد امر خواستگاری نهایی می‌شود.

بعد از گذشت چند روز از مراسم شال انگشتر بزرگان خانواده مثل پدر، عمو و دایی داماد برای گرفتن طلبون به خانه عروس می‌روند. خانواده دختر شرایط و خواسته‌های خود مثل مقدار مهریه و خرید برخی از وسائل جهیزیه توسط خانوده داماد را در دفتر مخصوص طلبون نوشته به همراه شیرینی و یک دست لباس برای داماد در داخل خنچه گذاشته و به خانواده داماد تحویل می‌دهد.

فرهنگ لغات کلمات عروس داماد هراتی

عروس :

(عَ) 1 - (اِ.) زنِ تازه شوهر کرده . ج . عرائس . 2 - در فارسی : زنِ پسر. 3 - (ص .) بهترین ، زیباترین . ؛~ هزار داماد کنایه از: دنیا و بی وفایی آن .

داماد :


مرد نو کدخدا یعنی مردی که تازه شادی عروسی او شده باشد و بعضی گویند این لفظ دعاست و مخفف دائم آباد است . (از غیاث ). اما قسمت اخیر قول صاحب غیاث بر اساسی نیست . خَتَن . (منتهی الارب ). صِهر. (منتهی الارب ) (ترجمان القرآن جرجانی ). شاه . (فرهنگ اسدی نخجوانی ). مرد تازه زن گرفته . مردی که تازه جشن عروسی وی برپا شود یا شده باشد. مقابل عروس که زنی است که تازه جشن عروسی برپا کرده باشد: ملک چون کشت گشت و تو باران این جهان چون عروس و تو داماد.
فرخی .
مسعودسعد. [ په . ] (اِ.) 1 - مرد تازه زن گرفته . 2 - شوهر دختر یا خواهر.

هراتی :


این کلمه با حروف عربی: هراتي
منسوب به شهر هرات . نوعی از برنج در گیلان . (یادداشت به خط مولف ). ظاهراً منسوب به دهکده هرات رودسر است . رجوع به هرات شود.
اشتباه تایپی این کلمه: ivhjd

منابع

4608