مقاله جعفر توکلی از علمای شهید هرات افغانستان در روز دوشنبه 23 دی ماه سال 1398 ساعت 19:56:03 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

شیخ «محمدجعفر توکلی» از علمای سرشناس شیعه در هرات ترور شد

حجت‌الاسلام و المسلمین «شیخ محمدجعفر توکلی» یکی از علمای سرشناس شیعه در هرات به ضرب گلوله افراد ناشناس ترور شد.

به گزارش خبرنگار شفقنا افغانستان از هرات «شیخ محمد جعفر توکلی» از علمای برجسته هرات حوالی شام گذشته در نزدیکی منزلش واقع در خیابان 64 متره هرات توسط افراد ناشناس به ضرب گلوله به شهادت رسید.

در حال حاضر پیکر شیخ توکلی از بیمارستان هرات به سردخانه زیارت سلطان آقای این شهر انتقال یافته است.

بزرگان و علمای شیعه هرات به همراه تعداد کثیری از مردم که بسیار خشمگین بودند در حال حاضر در زیارت سلطان میر عبدالواحد شهید به سر می برند و قرار است در پیوند به این حمله تروریستی تا صبح فردا واکنش خود را اعلام کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ محمدجعفر توکلی نماینده دفتر آیت‌الله حکیم در هرات و مؤسس رادیو حکمت که یکی از رادیوهای معارف اسلامی در این شهر هست؛ بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سید یونس علوی» یکی دیگر از علمای شیعه بود که به تاریخ 29 اسد سال 1395 توسط افراد ناشناس به شهادت رسید.

واکنش‌ها به شهادت عالم برجسته شیعه در غرب افغانستان

«محمد آصف رحیمی» والی هرات نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که شهید توکلی از جمله شخصیت‌های نامدار، عالم و مجاهد ولایت هرات بود که در طول عمرش علاوه بر تاسیس مدارس و مراکز آموزش علوم دینی، زعامت شمار زیادی از جوانان را نیز برعهده داشت و بخاطر تحکیم اخوت اسلامی با صدای رسا در خط مقدم مبارزه با جهل و کور اندیشی قرار داشت.

رحیمی ادامه داد: در حالی که مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز دارند، دشمنان ددمنش با هدف قرار دادن چنین شخصیت‌های فرزانه‌ای درصدد بر هم زدن وحدت و همدلی مردم هستند اما با به ثمر نشستن خون پاک این شهید و سایر علمای گرانقدر، خلاف تصور و اهداف دشمن، اتحاد و برادری مردم مسلمان ولایت هرات مستحکم‌تر خواهد شد.

«مولوی خداداد صالح» رئیس شورای علمای اهل سنت در حوزه غرب افغانستان نیز با انتشار پیامی گفت: خبر ترور و شهادت شیخ جعفر توکلی از علمای مشهور هرات ما را محزون و متأثر ساخت.

مولوی خداداد در ادامه نیز ضمن محکومیت شدید عاملین ترور حجت‌الاسلام توکلی از مسئولان مربوط خواست تا در دستگیری و مجازات عوامل جنایتکار جدیت لازم را بکار گیرند.

فرهنگ لغات کلمات جعفر توکلی از علمای

جعفر :


جوی کوچک . جوی خرد. (مهذب الاسماء) (اقرب الموارد)(منتهی الارب ). جوی بزرگ. جوی کلان . (منتهی الارب ). جوی کلان فراخ . (مهذب الاسماء) (اقرب الموارد). از لغات اضداد است . جوی پرآب . (اقرب الموارد) (منتهی الارب ). شتران ماده پرشیر. (منتهی الارب ). خر. حمار. (در این معنی مبدل یعفور است که در اصل به معنی آهوست و گویند نام خر پیغامبر اسلام (ص ) بوده است ): از لعن برسم تو زنم نعل جعفری گر ظن بری به من که من از دست جعفرم . سوزنی . جعفری دیدم که بر جعفر سوار جعفری میخورد و از جعفر گذشت . ؟ . نوعی پارچه پشمی و ابریشمی است . (دزی ج 1 ص 198). (ضمیر مبهم ) بجای زید و عمرو از مبهمات است: خالد بر بستر خزست و بز جعفر در آرزوی بوریاست . ناصرخسرو. خبر آری که این روایت کرد جعفر از سعد و سعد از اسماعیل . ناصرخسرو.
سوزنی .
؟ .
ناصرخسرو.
(جَ فَ) (اِ.) 1 - رود، نهر. 2 - ماده شتر پر شیر.

توکلی :


از :

( اَ) [ په . ] (حراض .)1 - علامت مفعول غیر - صریح یا باواسطه . 2 - علامت ابتدا و آغاز. 3 - در، اندر. 4 - برای ، بهر، به سبب . 5 - نسبت به ، در مقایسه با. 6 - به دلیل ، به علت . 7 - در، اندر. 8 - از سویی ، از طرف . 9 - به جای ، در عوض .
دیده و دندان (اَ. دِ. وَ. دَ)(ق .) با کمال میل و رغبت .
( اِ ) (اِ.)(عا.) گریه ، زاری . معمولاً با ترکیب اِز و جِز می آید.
پای درآوردن ( ~. دَ. وَ دَ) (مص م .) 1 - شکست دادن ، از بین بردن . 2 - بی نهایت خسته کردن .

علمای :

منابع

4602