مقاله نقاشی ریشه های درخت در روز یکشنبه 29 دی ماه سال 1398 ساعت 17:40:26 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

درختی که ریشه اش در هوا رشد می کند!

درختی با ریشه های عجیب غریب

گاهی در طبیعت پدیده های عجیبی می بینیم که هیچ توضیحی درباره علت آن ها وجود ندارد. این پدیده های عجیب می توانند به راحتی به یکی از جاذبه های گردشگری پر بازدید تبدیل شوند چون دیدن آن ها برای گردشگران جالب است. در یکی از پارک ملی های آمریکا درختی عجیب وجود داشت که به طور معجزه آسایی زنده مانده بود. هر سال میلیون ها نفر در بازدید از این پارک ملی از این درخت دیدن می کردند و با دیدن اینکه چگونه در این شرایط زنده مانده است شگفت زده می شدند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از این درخت عجیب بیشتر بدانید.

تا همین چند ماه قبل در ساحل «کالالوچ» در پارک ملی المپیک واشنگتون، درختی عجیب و استثنائی وجود داشت که بعضی از مردم به آن «درخت زندگی» می گفتند چون به طور معجره آسایی زنده مانده بود. این درخت با اینکه باید سال ها قبل از بین میرفت اما همچنان به زندگی امیدوار بود و سعی می کرد تا زنده بماند. درخت دقیقا در کنار منطقه ای تفریحی بر روی صخره ای قرار داشت که بخشی از آن به خاطر فرسایش به شکل غار درآمده بود و فرسایش هم دقیقا در زیر درخت اتفاق افتاده بود! این درخت فقط با تعدادی از ریشه های پیچ در پیچ به زمین چسبیده و بیشتر ریشه های آن در هوا معلق مانده بود. مثل یک معجزه بود که این درخت با اینکه هیچ خاکی در زیرش وجود نداشت اما همچنان نفس می کشید، رشد می کرد و در هر بهار بر رویش برگ های جدید جوانه می زد. هیچ کس نمی دانست چرا با وجود بادهای سنگین این ساحل درخت نمی افتاد و چگونه برگ هایش تا این حد سبز بود.

ریشه های وسط درخت کاملا روی هوا بودند و به درخت ظاهری داده بودند که انگار در حال تلاش برای زنده ماندن بود. چیزی که واقعا باعث تعجب همه شده بود این بود که درخت سال ها خودش را به این شرایط وفق داده و زنده مانده بود. با اینکه ریشه های درخت تماس خیلی کمی با خاک داشتند اما هنوز هم برگ های سبز تازه داشت و حتی در بدترین طوفان هایی که معمولا در ساحل اتفاق می افتاد هم واژگون نشده بود. جالب است که درختان سالم دیگری در این ناحیه بودند که یک به یک تسلیم شرایط بد آب و هوایی این منطقه می شدند اما «درخت زندگی» هر سال که می گذشت انگار برنامه خاصی برای زندگی داشت.

هر سال مخصوصا در زمستان درختان زیادی قربانی باد و باران های بیرحم این ناحیه می شدند و زمستان ها سخت پارک تا به حال باعث سقوط درختان زیادی شده است. بعضی از مردم این درخت را جادویی می دانستند چون هیچ توضیح منطقی ای درباره اینکه چگونه درخت این همه سال زنده مانده است وجود نداشت. درخت زیبا بود و منحصربفرد و همه را با این سوال روبرو می کرد که چگونه با این شرایط زندگی می کند.

این درخت از نوع صنوبر سیتکایی بود اما از آنجایی که هیچ اسم رسمی ای نداشت مردم برای آن اسم هایی مثل «درخت زندگی» و «درخت فراری» گذاشته بودند. فضای خالی زیر درخت شبیه غاری شده بود که سقف آن کاملا پوشیده از ریشه های درخت بود و ظاهر عجیبی را به درخت داده بود برای همین گردشگران زیادی در هنگام دیدن درخت با آن عکس یادگاری می انداختند تا تصویر منحصربفرد درخت را برای همیشه ثبت کنند.

اما شاید برایتان سوال باشد که درخت چرا به این حال و روز افتاده بود؛ به گفته منابع مختلف، غار زیر درخت به دلیل جریان کوچکی که از این ناحیه عبور می کرد و به داخل اقیانوس می ریخت ایجاد شده بود. این جریان در طول دهه ها به آهستگی خاک زیر این درخت را شسته و این حفره عمیق را ایجا کرده بود.

منطقه بیابانی این پارک شرایط سختی برای زندگی دارد اما پستی و بلندی های زیبا و چشم اندازهای تماشایی اش گردشگران زیادی را به این ناحیه می کشاند. این درخت سال ها الهامبخش و جاذبه گردشگری میلیون ها نفری بود که از پارک ملی المپیک دیدن می کردند. مخصوصا وجود ساحلی آرام و زیبا در کنار درخت، گردشگران را بیشتر ترغیب می کرد تا از این درخت دیدن کنند و گشتی هم در ساحل بزنند. اما سرنوشت و طبیعت بالاخره کار خودش را کرد و درخت زندگی را از این پارک ملی گرفت! بالاخره در ماه می ۲۰۱۷ خبر رسید که پارک ملی المپیک یکی از جاذبه های نمادین خودش را از دست داده است؛ این جاذبه نمادین چیزی نبود جز درخت زندگی! درخت بعد از تلاش های فراوان، بازنده نیروی جاذبه و رانش زمین شد و فرو ریخت. شاید همه مردم می دانستند که این درخت بالاخره یک روز می افتد برای همین بیشتر کسانی که به ناحیه کلالوچ می رفتند مدتی در کنار درخت توقف و آن را تماشا می کردند.

طبیعت پیوسته تغییر می کند و سقوط این درخت به همه کسانی که عاشق این درخت بودند یادآوری می کند که که سفر و ماجراجویی را به دلایل مختلف عقب نیندازند چون هیچ کس نمی داند جاذبه ای که آرزو دارد ببینید تا چند سال آینده همچنان خواهد بود یا نه. این اتفاق خیلی از گردشگرانی که این درخت را نماد استقامت و زندگی می دانستند را غمگین کرد، گردشگرانی که امروز با رفتن به این پارک جای خالی درخت را بیشتر از هر وقت دیگری حس می کنند و لحظه هایی را به یاد می آورند که این درخت نمادین گردشگران زیادی را به ساحل پارک ملی المپیک می کشاند. امروز باقی مانده های این درخت همچنان در محل قبلی اش است و افراد زیادی برای خداحافظی با درخت زندگی به این محل می روند.

فرهنگ لغات کلمات نقاشی ریشه های درخت

نقاشی :


این کلمه با حروف عربی: نقاشي
حرفه نقاش . صورتگری . مصوری . چهره گشائی . تصویرکشی . نگارگری . نقاشه . (اِ مرکب ) نقش . عمل نقاشی . (یادداشت مولف ). تصویر. صورت . نگار. نقشی که به دست نقاش کشیده شده است . آنچه نقاش رسم کرده است . کارگاه نقاشی . محل کار نقاش . جای نقاش . جائی که در آن صورتگری کنند. دفتر یا کتابچه نقاشی و کاغذ نقاشی که خاص تصویر کشیدن است .
اشتباه تایپی این کلمه: krhad

ریشه :


این کلمه با حروف عربی: ريشه
(ش ) (اِ.) 1 - عضو اصلی گیاه که زیر زمین قرار دارد و آب و مواد لازم را به گیاه می رساند. 2 - اصل هر چیز. ؛ ~کسی را خشکاندن کنایه از: آن را یکسره از میان بردن .

های :


این کلمه با حروف عربی: هاي
(اِ.) 1 - کلمة تأسف یعنی وای . 2 - کلمة خطاب به معنی اَی . 3 - هیاهو.

درخت :


ترجمه شجر. (آنندراج ). هر گیاه خشبی که دارای ریشه و تنه و ساقه و شاخه ها بود. شجر. نهال . (ناظم الاطباء). رستنی بزرگ و ستبر که دارای ریشه و ساقه و شاخه ها باشد. شجر که از دار ضعیف تر است . غالباً درخت به گیاهانی گویند که ساق قوی دارند، لکن ساق آنها همیشه راست نیست و بسیار بلند نمی شود، مانند: بهی ، سیب ، قراصیا، زردآلو و آلو و غیره . روییدنیی است بزرگ که سطبری و راست کشیدگی ندارد، مانند: امرود، بهی ، سیب ، انار، انجیر، بر خلاف دار که سطبر و راست کشیده است ، مانند: چنار، کبوده ، تبریزی ، نخل ، اکالیپتوس ، سرو و کاج و غیره . (از یادداشت مرحوم دهخدا). و در یادداشت دیگر، مرحوم دهخدا می نویسد: بگمان من در قدیم کلمه درخت بر بزرگتر از بوته و کوچکتر از دار اطلاق می شده است . جَرَل . سَلَم . شَجَر. شَجَرَة. شِعار. شُعر. شَمیم . عَقّار. (دهار). عِقًّر. مَرخ . (منتهی الارب ). صاحب آنندراج گوید: جوان ، کهن سال ، برگپیوند، برهنه ، خزان دیده ، خزان رسیده ، سرمازده ، سرماسوخته ، بارور، بارآور، خوش ثمر، آبدار، موزون ، سرکش از صفات اوست ، و با لفظ نشاندن مستعمل است . ج ، درختان ، درختها: پس تبیری دید نزدیک درخت هرگهی بانگی بجستی تند و سخت .
رودکی .
رودکی .
ابوشکور بلخی .
(دِ رَ) [ په . ] (اِ.) گیاه بزرگ و ستبر که دارای ریشه و ساقه و شاخه ها باشد. ج . درختان .

منابع

4809