مقاله اسب زیبای شاخ دار در روز شنبه 28 دی ماه سال 1398 ساعت 17:11:01 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

تک‌شاخ

تک‌شاخ موجودی افسانه ای به شکل اسب با یک شاخ روی سر است. بر پایه افسانه‌ها، تک شاخ‌ها را نمی‌توان به آسانی شکار کرد زیرا بسیار چابک هستند … آن‌ها زنان و دختران را به مردان ترجیح می‌دهند … البته بعضی گویند که آن‌ها فقط توسط زنان رام می‌شوند در افسانه ها آمده است مردانی که به اسب تک شاخ علاقه دارند دچار اختلالات جنسی اند. اسب‌های تک شاخ در کشور اتلانتیس وجود دارد؛ که برخی از آنها به کشور آمریکا وارد شده‌است∗

اسب تک شاخ اسبی سفید و زیبا با یال‌های بلند است که در افسانه‌های اکثر نقاط اروپا از آن یاد شده‌است. این موجود تخیلی بدنی به شکل اسب و شاخی در بالای سر خود دارد که غالباً به شکل مارپیچ است.∗ تک شاخ‌ها در ابتدای کره بودنشان طلایی رنگند و پس از آن در سیر بلوغ به رنگ نقره‌ای در می‌آیند و بعد از بلوغ کامل سفید رنگ می‌شوند … آن‌ها عموماً از اسب‌های عادی لاغرتر ولی بلند ترند.∗

ریشه اصلی تولد این موجود افسانه مشخص نیست. بعضی می‌گویند که این افسانه از یونان نشات می‌گیرد اما به خاطر گستردگی داستان‌هایی با شخصیت تک شاخ در کل اروپا و به خصوص شمال اروپا نمی‌توان آن را کاملاً جز اساطیر یونان نام برد.∗

این احتمال نیز می‌رود که افسانه تک‌شاخ از شبه‌نهنگ تک‌شاخ، گونه‌ای نهنگ ساکن آب‌های قطب شمال، سرچشمه گرفته باشد.

تک شاخ‌های کنونی با تک شاخ‌های افسانه‌های گذشته اروپا بسیار متفاوت است. تک شاخ‌های سفید و بزرگی که شاخی چند متری بر سر داشتند و صورتشان کمی گرد تر از اسب بود در طول زمان دستخوش تغییراتی شدند که آن‌ها را به صورت اسبی سفید و لاغر با شاخی مارپیچ و کوتاه و یال‌های بلند درآورد.

در افسانه‌های عامیانه روسی تک‌شاخی وجود دارد به نام ایندریک که نام ایندریک نیز از واژه روسی ادینوروگ Единорог گرفته شده که معنای تک‌شاخ می‌دهد.

رده:خیال‌پردازی (گونه هنری)

۲۷ دانستنی درباره‌ی اسب‌ های تک شاخ اسرارآمیز

آیا اسب‌های تک شاخ یا یونی کرن‌ها واقعی‌اند یا فقط افسانه‌اند؟ چطور می‌شود یک اسب‌ تک شاخ دید؟

1_یونی کرن یا اسب تک شاخ حیوانی افسانه‌ای است، به شکل اسبی زیبا با یک شاخ.
2_تک شاخ‌ها زمینی بوده و بال ندارند.

3_اگر اسب تک شاخ با پگاسوس (اسب بالدار) جفتگیری کنند، کره‌شان ممکن است یک تک شاخ پرنده شود.
4_درصده‌ی 1700 از شاخ تک شاخ‌ها در داروسازی استفاده می‌شد.
5_به شاخ تک شاخ اَلی کرن می‌گویند.
6_اسب‌های تک شاخ در گروه‌های 4یا 5 نفره زندگی می‌کنند.

7_به اسب تک شاخ در بسیاری از افسانه‌های آسیایی و اروپایی اشاره شده.
8_رئیس خانواده‌ی تک شاخ‌ها، تک شاخی سالخورده است که صدها سالش است.
9_چشم تک شاخ‌ها یا آبی آسمانی است یا بنفش.
10_اسب تک شاخ از علف و یونجه تغذیه می‌کند.
11_اسب تک شاخ انرژی‌اش را از طریق شاخش جذب می‌کند.
12_تک شاخ‌ها رنگ‌های مختلفی از جمله مشکی، قهوه‌ای، طلایی و سفید دارند.

13_طبق افسانه‌ها، هرکس به یک اسب‌ تک شاخ سفید دست بزند برای همیشه در زندگی‌اش شاد و خوشحال خواهد بود.
14_طبق افسانه‌ی یهودی، تک شاخ می‌تواند به آسانی یک فیل را بکشد.
15_اسب تک شاخ قلب دروغگوها را با شاخش سوراخ می‌کند.
16_پیرترین تک شاخ دنیا Muffinhumps نام دارد.
17_به کره‌ی اسب تک شاخ Sparkle (جرقه) می‌گویند.
18_یونان باستان از تک شاخ‌ها نه به عنوان افسانه‌اش، بلکه به عنوان بخشی از تاریخ واقعی‌اش یاد کرده‌.
19_در انجیل شاه جیمز 6 جا به اسب‌های تک شاخ اشاره شده.
20_در قرون وسطی اسب تک شاخ سمبلی از پاکی و زیبایی بود.

21_اسب‌های تک شاخ با هر دو آلت نر و ماده به دنیا می‌آیند.
22_دلال‌های آلمانی در سال 1560، شاخ یک تک شاخ را به مبلغ گزافی به پاپ فروختند.
23_در سال 1741 داروخانه‌هایی در لندن بودند که پودر شاخ تک شاخ می‌فروختند.
24_بعضی‌ها بر این باورند که دیدن اسب تک شاخ خوش شانسی می‌آورد.

25_طبق افسانه‌ای دیگر، اگر شاخ اسب‌ تک شاخ روی زخم گذاشته شود خوب می‌شود.
26_در فرانسه رسم بر این بود که فنجانی ساخته شده از شاخ تک شاخ با خود داشتند که ببینند غذاها و نوشیدنی‌ها مسموم است یا خیر.
27_در افسانه‌های چینی به اسب تک شاخ تحت عنوان کی- لین یا چی- لین اشاره شده است.

تک شاخ (Unicorn)

در آفریقا از موجودی به نام آبابدا سخن می گویند که به اندازه یک الاغ است و دم گراز دارد.فرق آن با یونیکورن های دیگر این است که دو شاخ دارد و از آن برای درمان بیماری ها و سم استفاده می شود.

تک شاخ در آمریکای جنوبی camahueto نام دارد.این موجود هیچ شباهتی به اسب ندارد و گویا گاوی است که یک شاخ دارد.در افسانه ها آمده است که آنان توسط زنان پرستار شکار می شدند زیرا شاخ آن ها خاصیت های درمانی داشته است. قسمتی از شاخ آن هارا در زمین دفن می کردند تا تک شاخ جدیدی به دنیا بی آید.

تک شاخ بسیار سریع بود و علاوه بر آن توسط مردان شکار نمی شد.اغلب شکارچیان دختر باکره را زیر درختی می نشاند و گویا تک شاخ در مقابل دختر پدیدار می شد و نمایشی زیبا اجرا می کرد سپس آرام بر روی پاهای دختر به خواب می رفت و سپس شکارچیان این موجود را اسیر می کردند.

داستان کره اسب شاخدار

روزی روزگاری توی یه دشت بزرگ و سرسبز یه عده اسب زندگی میکردن. اونا همه جا با هم میرفتنو همیشه پیش هم بودن . روزا میرفتن از دشتای سرسبز علف میخوردنو از چشمه خنکی که اونجا بود آب میخوردن.کره اسبا هم با هم میدوییدنو بازی میکردن.

بین این اسبا یه کره اسب خوشگلم بود که یه فرقی با اسبای دیگه داشت. اون روی سرش یه شاخ خیلی قشنگ داشت. اسم این کره اسب شاخدار بود.

بچه ها همه اسبا کره اسب شاخدار رو خیلی دوست داشتن ولی خودش اصلا از شاخش خوشش نمیومد. دلش میخواست شکل اسبای دیگه باشه . احساس میکرد این شاخ مزاحمشه.

کره اسب شاخدار پیش خودش میگفت: آخه این شاخ به چه درد من میخوره؟ اصلنم قشنگ نیست.من دلم میخواد شکل اسبای دیگه باشم. تا اینکه یه روز گذاشتو از پیش اسبا رفت. رفت تا شاخشو یه جوری ببره یا ازبین ببره. بچه ها به نظرتون ادامه قصه کره اسبی به نام شاخدار چی میشه ؟ خلاصه کره اسب شاخدار همینجوری که تنها به راهش ادامه میداد، یهو توی آسمون ، اونور دشت، چشمش به یه رنگین کمون خیلی خوشگل افتاد. نه یکی، چندتا رنگین کمون.

کره اسب شاخدار انقد محو تماشای اونا شد که شاخش یادش رفت. دویید به طرف رنگین کمونا. دویید و دویید تا یه دفه چشمش به یه صحنه خیلی عجیب و قشنگ افتاد.شاخدار خیلی تعجب کرده بود. کلی اسب اونجا بود که مثل خودش شاخ داشتن.

و تازه….از شاخ هر کدوم از اسبا یه رنگین کمون خیلی خوشگل بیرون اومده بود. شاخدار هاج و واج داشت نگاشون میکرد که اسبا اونو دیدن. همه اومدن به سمتشو بهش سلام کردن: سلام ، توچه تک شاخ خوشگلی هستی،عجب شاخی داری!

شاخدار گفت: تک شاخ؟ تک شاخ چیه؟ من یه اسبم. تک شاخا بهش گفتن که به اسبایی که یه شاخ رو صورتشون دارن میگن تک شاخ.

تک شاخا توی باغ وحشا یا توی کتابای علمی نیستن. اونا فقط توی رویاها زندگی میکنن.

و تازه شاخشون یه چیز بی فایده نیست،بلکه یه شاخ جادوییه و کمترین کارش اینه که از توش رنگین کمون دربیاد.

کره اسب شاخدار خیلی خیلی خوشحال بود که با اینکه شبیه اسبای دیگه نیست ولی یه موجود رویایی منحصر به فردو خارق العادس. با این حال دلش برای خونواده اسبا تنگ میشد. به خاطر همینم برگشت پیششون تا بهشون نشون بده با شاخش چی کار میتونه بکنه. این بود داستان زیبای کره اسبی به نام شاخدار.

فرهنگ لغات کلمات اسب زیبای شاخ دار

اسب :


(از پهلوی اسپ ) چارپائی از جانوران ذوحافر که سواری و بار را بکار آید. اسپ . فَرَس . نوند. برذون . نونده . باره . (حاشیه فرهنگ اسدی نخجوانی ). بارگی . ریمن .(برهان ). بارگیر. شولک . (صحاح الفرس ). ابوالمضاء. (السامی فی الاسامی ). ابوالمضا. (مهذب الاسماء). ابوطالب . ابومنقذ. ابوالمضمار. ابوالاخطل . ابوعمار. (مهذب الاسماء). هامة. (منتهی الارب ): فسکل ; اسب بازپسین . عُرن ; اسب بی زین . لخت ، اجرد; اسب بی مو. مصمت ; اسب بی نشان . بیم ، اشدف ; اسب بزرگتن . سحیر; اسب بزرگشکم . (منتهی الارب ). ابقع; اسب پیسه . (مهذب الاسماء). اسعف ; اسب پیشانی سفید. (منتهی الارب ). برذون ; اسب ترکی . (زمخشری ). عنجوج ; اسب جواد. عوّام ; اسب راهوار. شاهب ; اسب سپیدموی . فیخز; اسب سطبرنره . (منتهی الارب ). کمیت ; اسب سرخ . (صراح ). سِلًّغد; اسب (منتهی الارب ): بدو گفت شاها انوشه بدی روان را بدیدار توشه بدی بفرمای تا اسب و زین آورند کمان و کمند گزین آورند.
فردوسی .
فردوسی .
فردوسی .
( اَ ) [ په . ] (اِ.) حیوانی است باهوش که برای سواری یا بارکشی به کار گرفته می شود. ؛~ دادن و خر گرفتن کنایه از: معاملة زیان - آور کردن . ؛~ عصاری بودن الف - تلاش بی نتیجه کردن . ب - سرگردان بودن .

زیبای :


شاخ :

شانه کشیدن ( ~ . کِ دَ)(مص ل .) تهدید کردن ، قدرت خود را به رخ کشیدن .
[ په . ] (اِ.) 1 - شاخة درخت . 2 - نوعی ابزار دفاعی استخوان مانند که بالای سر حیواناتی مانند گاو و گوزن و... می روید. 3 - پاره ، قطعه ، شعبه . ؛ ~ در آوردن کنایه از: بسیار تعجب کردن . ؛ ~ ِ غول را شکستن کار فوق طاقت انجام دادن . ؛ با ~ گاو درافتادن کنایه از: حد خود را نشناختن و با قوی تر از خود پنجه درافکندن .

دار :


مطلق درخت را گویند. (برهان ): تن ما چو میوه ست و او میوه دار بچینند یکروز میوه ز دار.
اسدی .
فردوسی .
فردوسی .
و دسته (رُ دَ تِ) (اِمر.) (عا.) 1 - دسته ، گروه . 2 - اطرافیان شخص ، طرفداران .
(اِ.) جایی که در آن سکونت کنند، سرای ، خانه .
(اِ.) 1 - چوبی که مجرمانِ محکوم به مرگ را از آن حلق آویز می کنند. 2 - درختی که میوه نمی دهد.
[ په . ] (ص فا.) 1 - در ترکیب گاه به معنی «دارنده » آید: آب دار، پول دار. 2 - در ترکیب به معنی «نگاهدارنده » آید: خزانه دار، راه دار.

منابع

4767