مقاله بین الحرمین در روز چهارشنبه 25 دی ماه سال 1398 ساعت 17:13:12 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

در اطراف بین الحرمین چند مکان خاص نیز وجود دارد از جمله:
------------مکان-------------------- توضیح-------------
-----------قتلگاه----------محل کشته شدن حسین بن علی----
----------مدفن شهدا------محل دفن یاران حسین بن علی------
-------کف العباس الیمنی -------دست راست عباس بن علی-----
-------کف العباس الیسری --------دست چپ عباس بن علی------
---------تل زینبیه-----------تپه‌ای که زینب از آنجا به میدان جنگ می‌نگریست
---------خیمه‌گاه-----------محل خیمه‌گاه حسین بن علی و اهل بیت و اصحاب وی
----------مقام‌الحجه---------مقام‌ مهدی بن حسن در کنار رودخانه فرات
----------مقام علی‌اکبر---------محل کشته‌شدن علی اکبر------
----------مقام علی‌اصغر----------محل کشته‌شدن علی اصغر-----

طرح توسعه بین الحرمین
طرح توسعه بین الحرمین در مهرماه ۱۳۸۹ با عملیات تخریب برخی ساختمان‌ها و هتل‌های موجود در محدوده طرح آغاز شد. مساحت طرح، حدود یک میلیون و پانصد هزار متر مربع است که از خیابان «میثم تمار» آغاز می‌شود و با گذشتن از خیابان «جمهوری» به سمت دیگر بین الحرمین خواهد رسید. به دلیل گران بودن ساختمان‌ها و هتل‌های موجود در این منطقه، بودجه بسیار هنگفتی برای خریداری و تخریب آن مورد نیاز است. تاکنون ۷۱ میلیارد دینار عراقی از دولت عراق و مقداری نیز از بودجه شهرداری کربلا و اعانات حرمین دریافت شده‌است. شرکتی از کشور امارات متحده عربی این طرح را برعهده دارد. این طرح تا سال ۲۰۳۵ میلادی به پایان می‌رسد.

در میان اخبار
زائران ایرانی حسین بن علی که به دلیل محدودیت‌ها نتواستند به حج بروند با لباس سفید دعای عرفه که به صحرای عرفات عربستان مربوط است را در بین الحرمین کربلا و نجف و کاظمین برگزار کردند که بسیاری از رسانه‌ها این موضوع را پوشش دادند و به طور مستقیم در شبکه‌های عراق بخش شد.
در شب درگذشت رقیه بنت حسین سفره ای به نام وی به مساحت 378 متر در بین الحرمین برپاگردید.

سفر به کربلا

بین الحرمین جایی است که عاشقان زیادی را سمت خود می‌کشد، مکانی که به هر طرف آن بنگرید هر بار ‏دل و جانتان به لرزه می‌افتد. این مکان جایگاه مقدسات شیعیانی ا‌ست که بی‌قرار به دنبال آرامش هستند.

‏بین الحرمین را حد فاصل ضریح مقدس امام حسین(ع) و حضرت عباس می‌گویند. مسیری که از این حرم ‏تا آن حرم دنیایی حرف دارد و مانند عاشقی سرگردان به هر سو که بروید مراد دلتان را برآورده می‌کند. از ‏طرفی درب حرم مطهر امام حسین(ع) خود نمایی می‌کند و از یک طرف دیگر آستان منزه حضرت عباس. ‏مسیری که تنها 378 متر است اما برای هر آنکس که حتی یک بار به انجا رفته، مسیری به یادماندنی ‏محسوب می‌شود. در نگاهی تل زینبیه (تپه‌ای که گفته می‌شود حضرت زینب از آنجا، جنگ را نگاه ‏می‌کرده‌اند) را می‌بینید و در نگاهی دیگر مقام حضرت علی اکبر (محل شهادت ایشان) و مقام حضرت علی ‏اصغر (محل شهادت حضرت علی اصغر) به چشم می‌آید.

کف العباس یمنی (محل جداشدن دست راست ‏حضرت عباس) و کف العباس یسری (محل جداشدن دست چپ حضرت عباس) در نقطه‌ای دیگر از بین ‏الحرمین نمایان می‌شود و در جایی دیگر خیمه‌گاه اهل بیت حسین(ع) (محلی که امام حسین و یارانش ‏آنجا خیمه زده بودند). روزی این مکان شاهد بزرگترین اتفاق تاریخی بوده است و در روز عاشورا میدان ‏جنگی در آن‌جا بر پا شده بود

همان روزی که سوگ بزرگی را از غم شهادت مظلومانه امام سوم شیعیان در ‏دل‌ها نشانده است. از درب شرقی حرم مطهر امام حسین(ع) می‌توانید وارد بین الحرمین شوید و این مسیر ‏را عاشقانه طی کنید تا به حرم حضرت ابوالفضل عباس برسید. این دو بارگاه حدود 378 متر با هم فاصله ‏دارند که با فاصله بین صفا و مروه برابر است.

بین الحرمین و حرمین شریفین حضرت عباس و حضرت امام ‏حسین (ع) تا بغداد حدود 100 کیلومتر فاصله دارند. اینجا در گذشته‌های نه چندان دور محله‌ای همچون ‏دیگر محله‌های کربلا به شمار می‌رفته و پر از کوچه پس کوچه‌های باریک و پیچ در پیچ بوده است. اما در ‏طی سال‌های اخیر به شکل کنونی در آمده است.

قتلگاه (محل کشته شدن امام سوم شیعیان، سیدالشهدا)، ‏مدفن شهدا (محل دفن یاران حضرت)، مقام صاحب زمان (مقام امام زمان در کنار رود فرات) از دگر مکان ‏های خاص اطراف بین الحرمین است که در تور کربلا حتما از آنجا بازدید خواهید کرد. ‏

برای سفر به کربلا هم راه زمینی وجود دارد و هم هوایی، برای سفر زمینی شما باید از طریق اتوبوس و گذر از مرزهای زمینی دو استان ایلام (مهران) و خوزستان (چزابه و شلمچه) خود را با ماشین و یا به صورت پیاده به کربلا برسانید. همچنین اگر قصد سفر از طریق پرواز به کربلا را داشته باشید، باید از فرودگاه بین‌المللی تهران خود را به فرودگاه نجف برسانید و پس از پیمودن چند ساعت راه زمینی، راهی کربلا شوید.

البته چند سالی است که سفر فردی به عراق در قالب پیاده‌روی امکان‌پذیر شده و دلدادگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و محبان اهل بیت، در روز اربعین حسینی یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌ها و گردهمایی‌های مذهبی جهان را در کشور عراق تشکیل می‌دهند و با پای پیاده خود را کربلا می‌رسانند.

اصطلاح بین الحرمین

رجوع به کتب تاریخی، زندگینامه‌ها و حتی دانشنامه‌ها و اشعار قدیمی آیینی نشان می‌دهد که تا پیش از تخریب خانه‌های میان حرمین، نام بین الحرمین مرسوم نبوده است. تنها نامی که از بین الحرمین دیده می‌شود، بازار بین الحرمین تهران است که در زمان قاجار ساخته شده است و میان دو مسجد شاه و جامع تهران است. این اصطلاح پس از ساخت بین الحرمین در کربلا وارد ادبیات عاشورایی و آیینی شد.

پیش از ساخت بین الحرمین، حد فاصل حرمین محله‌ای مانند دیگر محلات کربلا بوده و بافتی قدیمی داشته است؛ کوچه پس کوچه‌های باریک و پیچ در پیچ و خانه‌ها و مغازه‌های مردم. سید محسن حکیم در این اندیشه بود که دو حرم را توسعه داده و به هم متصل کند؛ اما تملک خانه‌ها و مغازه‌ها هم هزینه هنگفتی داشت و هم رضایت مالکان سخت و دور از دسترس بود. همچنین در این میان، مدارس و مساجدی بود که این مسأله را دشوارتر می‌کرد.

در ۱۳۹۳ق وزارت اوقاف عراق، اداره عتبات عالیات در عراق را به دست گرفت و در سال ۱۴۰۰ق کارگروهی برای بازسازی و توسعه حرمین تشکیل شد.

صدام در محرم ۱۴۰۵ق - ۱۹۸۴م با حضور در کربلا اعلام می‌کند که ده‌ها میلیون دینار برای توسعه حرمین و نیز اتصالشان با میدان واحدی اختصاص خواهد داد. در این طرح اراضی و محلات اطراف حرم تملک شد. مبلغ یک میلیون دینار عراقی – معادل ۱۰ میلیون دلار- برای توسعه حرمین و احداث بین الحرمین به استاندار کربلا داده شد.

پس از دو سال، در ۳ جمادی‌الثانی ۱۴۰۷ق /۱۹۸۷م بین الحرمین به همراه دیگر طرح‌های توسعه حرمین مانند تجدید طلاکاری گنبد حرم امام حسین افتتاح شد.[۲] در طرح توسعه حرمین، خانه‌ها، بازار و مغازه‌ها به عرض ۴۰ متر از بین رفت. در این میان برخی آثار تاریخی و مدارس علمیه و مساجد قدیمی و همچنین برخی از مقبره بزرگان نیز تخریب شد.

بین الحرمین حد فاصل بین حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) به طول ۳۷۸ متر است. تصاویر هوایی قدیمی از بین الحرمین گویای آن است که حد فاصل حرمین به صورت فضای آزاد نبوده بلکه بین دو حرم مملو از منازل مسکونی متعددی بوده و تنها باریکه‎ای به‌اندازه کوچه یا خیابانی کم عرض از حرم امام حسین(ع) تا حرم حضرت عباس(ع) وجود داشته و راه ارتباطی دو حرم بوده است. اما در دوره حکومت صدام بناهای میان حرمین در دو مرحله تخریب و فضای آزاد شبیه خیابان عریضی ایجاد شده و به بین الحرمین شهرت یافته است.

پس از سرنگونی رژیم صدام و همزمان با اجرای طرح‎های بازسازی عتبات عالیات در عراق، طرح بازسازی و توسعه حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) نیز در دستور کار قرار گرفت. در این میان فضای آزادی که میان دو حرم ایجاد شده بود طی عملیاتی عمرانی مورد استفاده زائران قرار گرفت. به دلیل موقعیت مناسب بین الحرمین به ویژه استفاده این محدوده در عزاداری میلیونی زائران در اربعین حسینی، طرح توسعه بین الحرمین پایه ریزی و آغاز شد.

طرح سفینه النجاه بزرگترین پروژه توسعه بین الحرمین است که در آن حد فاصل حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) به صورت بنایی در دو طبقه با حفظ وضعیت فعلی حرم‌ها احداث خواهد شد. این طرح از سوی مهندسان ایرانی ارائه گردید سپس توسط ستاد عتبات عالیات ایران در مناقصه بین المللی طرحِ جامع بین الحرمین مطرح شد و در نهایت با تأیید داوران بین‎المللی بیشترین امتیاز مناقصه رااز آن خود کرد.

فرهنگ لغات کلمات الحرمین

الحرمین :

منابع

4751