فهرست
واژه :

در زبان فارسی واژه‌های «لِنگ» و «پا» برای اشاره به اندام تحتانی به کار می‌روند هر تعدادي «پا» برای بخش انتهایی اندام تحتانی یعنی قدم (شامل مچ و کف پا و انگشتان پا) نیز به کار می‌رود. چنانکه دهخدا می‌گوید: «پا. (اِ) رِجل . از اندامهای بدن و آن از بیخ ران تا سر پنجه ٔ پای باشد حاوی ران و زانو و ساق و قدم . پای . و گاه بمعنی قسمت زیرین پا آید که عرب قدم گوید و آن از اشتالنگ تا نوک ابهام است.»

پا از بن بیغوله ران تا نوک ابهام قدم. پا باشد از انگشتان تابیخ ران. (جهانگیری)

استخوان‌ها :

استخوان‌های دراز اندام تحتانی، استخوان ران (Femur) و استخوان‌های ساق (درشت‌نی (Tibia) و نازک‌نی (Fibula)) هستند. هر سه‌ی این استخوان‌ها دارای یک جسم در میان و دو انتها در دو پیرامون هستند. این سه استخوان مانند منشوری سه‌وجهی می باشند و دارای سه سطح و سه کنار می‌باشند.


بازیگران :

  • لیلا زارع
  • سعید حدادی

خلاصه فیلم :

یازده داستان زن و شوهری را روایت می‌کند که اسیر زندگی امروزی و مدرن شده‌اند. آنها در یک خانه در کنار هم زندگی می‌کنند ولي خبر از حال یک دیگر ندارند. ۱۱ روایت انسانهای جهان امروز هست که در کنار هم می باشند ولی تنهایند.

فیلم شناسی :

۱۱ هفتمین اثر مسعود حاتمی هست.
حاتمی پیش از این شش فیلم کوتاه داستانی را نویسندگی و کارگردانی کرده‌ هست.
فیلم‌هایی همچون سورپرایز یک جفت جوراب. چهارراه. بی‌نهایت منفی۱. چ مثل صبحانه. از آثار وی هستند. مسعود حاتمی در سال ۱۳۹۴ هفتمین فیلم کوتاه داستانی خود تنازع را به تهیه کندگی مجید برزگر. نویسندگی و کارگردانی کرد او با فیلم کوتاه تنازع توانست چهار جایزه از سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران را کسب کند و در جشنواره منطقه ای سینمای جوان جایزه بهترین فیلم کوتاه تجربی را گرفت.


فرهنگ لغات کلمات طرح هشت پا 11 :طرح :(طَ) 1 - (مص م .) انداختن ، دور کردن ، افکندن . 2 - پیشنهاد کردن . 3 - نقاشی کردن . 4 - طرح اولیة چیزی را برداشتن . 5 - فروختن جنسی به زور به رعایا. 6 - گستردن ، پهن کردن . 7 - (مص ل .) کناره گرفتن از کاری . 8 - (اِمص .) بیرون اندازی . 9 - (اِ.) نقاشی . 10 - صورت ، پیکر.

هشت :(هَ) [ په . ] (اِ.) عدد اصلی بین هفت و نه (8). ؛ ~ کسی گرو نه بودن کنایه از: درآمد کم و هزینة زیاد داشتن .

پا :


رِجل . از اندامهای بدن و آن از بیخ ران تا سر پنجه پای باشد شامل ران و زانو و ساق و قدم . پای . و گاه بمعنی قسمت زیرین پا آید که عرب قدم گوید و آن از اشتالنگ تا نوک ابهام است: با جهل شما درخور نعلید بسر بر نه درخور نعلی که بپوشیده به پائید.
ناصرخسرو.
مولوی .
مولوی .
( اِ.) 1 - حریف در قمار و کارهای دیگر. 2 - عهده ، ذمه .
پی بودن (پِ. دَ) (مص ل .) مراقب بودن ، کاری را دنبال کردن .
[ په . ] ( اِ.) = پای : 1 - یکی از اندام های بدن از بیخ ران تا سرپنجه . 2 - واحدی برای طول برابر با یک قدم متوسط ، گام . 3 - بخش پایین هر چیزی . 4 - اساس ، پایه . 5 - (کن .) تاب و توان ، نیرو. ؛ این ~ آن ~ کردن (کن .) مردد بودن ، دو دل بودن . ؛ سر از ~ نشناختن با اشتیاق سوی مقصود رفتن . ؛~ را کج گذاشتن کار زشت و ناپسند کردن . ؛از ~افتادن خسته شدن ، از کار افتادن . ؛از ~ در آمدن ضعیف شدن ، مردن . ؛ ~پیش گذاشتن (عا.) اقدام کردن به امری . ~ ؛~توی کفش کسی کردن (عا.) با او در افتادن ، به آزار او برخاستن . ~ ؛ در هوا ماندن (عا.) بدون تکلیف ماندن . ~ ؛ را توی یک کفش کردن (عا.) روی عقیدة خود پافشاری کردن ، لجاج ورزیدن .

11 :منابع :  • طرح هشت پا 11 - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  • طرح هشت پا 11 - فرهنگ لغت دهخدا بر گرفته از وبسایت جس جو
  • طرح هشت پا 11 - فرهنگ لغت معین بر گرفته از وبسایت جس جو

لینک دانلود مقاله طرح هشت پا (11)