مقاله یا ثار الله در روز شنبه 28 دی ماه سال 1398 ساعت 02:10:25 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

واژه‌شناسی ثار

المنجد، ثَأَرَ و ثَأْر را به معنای انتقام گرفتن دانسته و لفظ ثار را ذکر نکرده‌ هست.
طریحی در مجمع البحرین، ثَأَرَ را به معنای انتقام گرفتن معنای کرده و ثاراللّه را تصحیف ثَأْراللّه دانسته‌ هست.
ابن اثیر در نهایة؛ ثَأر را به معنای خونب‌ها دانسته و لفظ ثار را ذکر نکرده‌ هست.
زبیدی در تاج العروس؛ ثَأر و ثار را به یک معنای دانسته و نوشته‌است: ثار به معنای خون هست و گفته شده به معنای انتقام خون کسی را گرفتن نیز به کار می‌رود.

در جاهلیت عرب در هر قبیله معمول بوده چنانچه کسی از این قبیله کشته می‌شد، تمام افراد آن قبیله خود را صاحب خون می‌دانستند و هر فردی از قبیله قاتل را می‌دیدند می‌کشتند و کلمه ثار به همین معنا هست و کاری نداشتند که او مقصر بوده یا نه چون عضو آن قبیله قاتل هست باید کشته شود و کاری نداشتند که فرزند مقتول هست یا صاحب خون. چون عضو این قبیله هست خود را طلبکار می‌دانستند و چنانچه زور داشت می‌کشت.

ثارالله در فرهنگ شیعه

ثار الله از القاب حسین هست که در زیارت‌نامه خطاب به آن گفته می‌شود. در زیارت عاشورا چنین آمده‌است: «السلام علیک یا ثار الله و ابن ثاره‏» این تعبیر، در زیارت‌های دیگر نیز، از جمله زیارت مخصوص حسین در اول رجب و نیمه رجب و شعبان و زیارت حسین در روز عرفه آمده‌ هست.
جعفر صادق در زیارت‌نامه ابی عبداللّه گفت: «اَنَّکَ ثارُاللّهِ فِی الاْرْضِ مِنَ الدَّمِ الَّذِی لا یُدْرِکُ ثِرَتَهُ أَحَدٌ مِن أَهْلِ الاْرْضِ.» «ای سید الشهداء - علیه‌السلام - تو خونِ خدا در زمینی، همان خونی که هیچ‌کس جز خداوند انتقام آن را نمی‌تواند بگیرد.» در تفسیر آن محمد باقر مجلسی می‌گوید: «کسی هستی که خداوند انتقام خونش را از قاتلانش خواهد گرفت.»

  • گروهی ثاراللّه را به معنای کسی که انتقام خونش را خداوند می‌گیرد، می‌دانند و ثار را مخفف ثائِر دانستهاند، مثل شاک مخفف شائک یا ثار را مخفف ثَأْر انگاشتهاند.
  • بعضی لفظ «اهل» در تقدیر گرفتهاند و گفتهاند: ثاراللّه یعنی اهل ثاراللّه، اهل خونخواهی الهی که خداوند انتقام خونش را می‌گیرد.
  • برخی گفتهاند: ثاراللّه یعنی کسی که خودش در دوران رجعت می‌آید و انتقام خونش را می‌گیرد.

۴- گروهی ثاراللّه را به معنای خون خدا دانستهاند.

در فرهنگ شیعه خون حسین به نام نماد عزت، حق طلبی و ظلم ستیزی شناخته می‌شود و در طول تاریخ با هویت شیعه پیوند خورده‌ هست.
به نام مثال در جریان انقلاب اسلامی ایران شعار «خون حسین می‌جوشد، خمینی می‌خروشد» یادآور این مفهوم و نمایانگر اثر آن در برانگیختن شیعیان است.

یا لثارات الحسین

بعد از کشته‌شدن حسین بن علی قیام‌های زیادی به خونخواهی او و با شعار «یا لثارات الحسین» علیه امویان شکل گرفت که مهم‌ترین آن‌ها قیام توابین، قیام مختار بوده‌است، که منجر به کشته شدن سران قاتلین امام حسین از جمله ابن زیاد، عمر پسر سعد، شمر و حرمله شد.

اما از دیدگاه شیعیان خونخواه حقیقی سید الشهدا مهدی است؛ و شیعیان در زیارت عاشورا چنین دعا می‌کنند: «ان یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور من اهل بیت محمد و آل محمد»

او پرچم «یا لثارات الحسین» برمی‌افرازد و قیام می‌کند. علی شریعتی این مطلب را این‌طور توضیح می‌دهد:

«... بزرگ‌ترین لقب آن نجات‌دهنده آخرین‌انسان از این رابطه ثار… «منتقم‏» است.انتقام چه چیز را می‌گیرد؟ همه می‌گویند انتقام قاتلین سید الشهدا، نه!انتقام ثاری که به گردن بنی‌هابیل است.. . چنانچه غیرت و آگاهی وجودداشته باشد، تمام فضای تاریخ ما پر از ضجه و دعوت خونخواهی ثاره هست.
ولي این‌ثارها، ثارهای قبیله‌ای نیست، ثار الله هست.
اینها «ثار الله‏» می باشند که باید از قاتلین بنی‌طاغوت گرفته شوند. حسین، وارث یکی از ورثه هست که خودش به‌صورت یک ثار درآمد و فرزندش و باباش، اینها همه ثارهای خدا می باشند و پدر ثارهای خدا و پسر ثارهای خداست… هدف، انتقام کشیدن از «بنی قابیل‏» هست که آن همه دستش به خون ثارهای عزیزما آغشته‌است… یا ثار الله و ابن ثاره‏».

این مطلب در دعای ندبه هر جمعه خوانده می‌شود: «این الطالب بذحول الانبیاء و ابناء الانبیاء این الطالب بدم المقتول بکربلا»

فرهنگ لغات کلمات ثار الله

ثار :

1 - (مص ل .) کینه کشیدن . 2 - (اِ.) خون . 3 - کینه .

الله :


نام موضعی است . (یادداشت مولف ).
اشتباه تایپی این کلمه: hggi
(اَ لْ لا) (اِ.)ایزد، خدا، معبود یگانه . ؛~ُ اعلم خدا داناتر است . (هنگامی که نسبت به موضوعی شک و تردید است ). ؛~ اکبر الف - خدا بزرگ تر است . (هنگام تعجب ، عصبانیت و تأیید گفته می شود). ب - بخشی از اذان و نماز است .

منابع

4711