به نام یک شی فیزیکی, یک کتاب مجموعه‌ای از صفحات مستطیلی (ساخته‌شده از پاپیروس, کاغذ پوستی, پوست یا کاغذ) هست که با یک لبه بسته, دوخته شده‌است سپس به ستون انعطاف‌ پذیر پوششی محافظ از مواد سنگین‌تر و نسبتاً انعطاف‌ناپذیر وصل می‌شود. واژه فنی این نظم فیزیکی (در جمع, طومارها) هست.
جلد کتاب یک برگ بزرگ هست و هر طرف برگ یک صفحه است.


As a physical object, a book is a stack of usually rectangular pages (made of papyrus, parchment, vellum, or paper) oriented with one edge tied, sewn, or otherwise fixed together and then bound to the flexible spine of a protective cover of heavier, relatively inflexible material. The technical term for this physical arrangement is codex (in the plural, codices). In the history of hand-held physical supports for extended written compositions or records, the codex replaces its immediate predecessor, the scroll. A single sheet in a codex is a leaf, and each side of a leaf is a page.

یک کتاب به نام یک ابزار برای پرورش ذهن, طول بزرگی دارد که سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در زمان لازم برای جمع آن دارد و هنوز هم قابل‌ملاحظه است. هر تعدادی زیاد, سرمایه‌گذاری زمان برای خواندن کتاب محدودیت و مفهوم نامحدودی دارد. در مفهوم محدود, یک کتاب یک بخش خودمختار یا بخشی از یک ترکیب‌بندی طولانی‌تر هست و کاربرد که بازتابی از این حقیقت هست که در عهد عتیق, آثار طولانی باید روی نسخ خطی نوشته شوند و هر طومار باید با کتاب حاوی آن مشخص شود. برای مثال, هر بخش از فیزیک ارسطو کتاب نامیده می‌شود. در مفهوم نامحدود, یک کتاب مجموعه ای ترکیبی هست از بخش‌ها است.


As an intellectual object, a book is prototypically a composition of such great length that it takes a considerable investment of time to compose and a still considerable, though not so extensive, investment of time to read. This sense of book has a restricted and an unrestricted sense. In the restricted sense, a book is a self-sufficient section or part of a longer composition, a usage that reflects the fact that, in antiquity, long works had to be written on several scrolls, and each scroll had to be identified by the book it contained. So, for instance, each part of Aristotle's Physics is called a book. In the unrestricted sense, a book is the compositional whole of which such sections, whether called books or chapters or parts, are parts.

فهرست

تعریف

تاکنون،تعریف مشخص و کاملی ارائه نشده‌است و نخواهد شد که بتواند مفهوم تمام اقسام گوناگون کتاب را دربرگیرد. ولی یکی از تعاریف معتبری که برای کتاب ارائه شده‌است، مربوط به سازمان یونسکو می‌شود: کتاب نوعی اثر چاپی صحافی‌شده‌است که اغلب از ۴۹ صفحه انجام دهد و مانندِ نشریات، تحت یک نام ثابت، به‌صورت دوره‌ای منتشر نشود. تعریف دیگری نیز کتاب را (مجموعه‌ای از لوح‌های چوبی یا عاجی یا مجموعه‌ای از ورق‌های کاغذ، پوست آهو یا ماده‌ای مانند آن، اعم از دست‌نویس یا چاپی که با هم به نخ کشیده یا صحافی شده باشند) معرفی کرده‌ هست.
تعریف دیگری که به نظر می‌رسد مساعد باشد، محتوای تولید شده توسط نویسنده که قصد مشخصی را دنبال کند و کتاب حولِ محور قصد مشخص شده توسط نویسنده مطالبی ارائه دهد و در پایان کتاب، نویسنده به قصد خود برسد و در این مجال، ارجاع کلّی به کتابِ دیگر یا مقاله نداشته باشد.

واژه‌شناسی

واژه کتاب از زبان عربی وارد فارسی شده‌ هست.
در فارسی میانه (نامک) (به فارسی دری (نامه)) به‌طور عمومی به کتاب اطلاق می‌شد و فروردگ به آنچه امروز عموماً نامه خوانده می‌شود. در دورهٔ تکوین فارسی دری نیز نامه به معنای مطلق کتاب به کار رفته‌ هست.
در فارسی میانه، از اصطلاحات تخصصی‌تر ماتیکان (رساله) و نسک (برای بخش‌های اوستا) بکاربرده شده‌ هست.
کلمهٔ نُبی که هم‌ریشه با نبشتن (نگاشتن) هست و معنای مطلق کتاب یا نوشته از آن مستفاد تواند شد، در فارسی دری به معنای خاص قرآن به کار رفته‌ هست.

پیشینه

کتاب قدمتی پنج هزارساله دارد. کتاب‌های نخستین به شکل لوح‌های گلی بودند، ولی با گذشت زمان، با توجه به دسترسی بشر به امکانات جدید و تغییر نیاز بشر به ارتباطات و اطلاعات، شکلِ کتاب‌ها تکامل یافت.

لوح‌های گِلی :

از لوح‌های گِلی، در منطقهٔ بین‌النهرین برای نوشتن بکاربرده می‌شد. بکاربرده از این روش در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد، توسط تمدن سومر ابداع شد و به تکامل رسید. ولی با گذشت زمان، بابلی‌ها و آشوری‌ها نیز همین روش را به‌کار گرفتند. این لوح‌ها با بکاربرده از خاکِ رس و آب ساخته می‌شدند و قبل از خشک شدن، با بکاربرده از ابزارهای نوک‌تیز بر روی آن‌ها نوشته می‌شد. نوشته‌های اغلب این لوح‌ها، اغلب مرتبط با امر بازرگانی، اداری و حکومتی بود.

پاپیروس :

استفاده از کاغذ پاپیروس برای نوشتن از حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد در مصر رایج شد و تا قرن ششم میلادی نیز ادامه یافت. کاغذ پاپیروس صفحه‌ای بود که از گیاه پاپیروس به‌صورت یک طومار با درازای تعدادی متر و عرض ۳۰ سانتی‌متر ساخته می‌شد. این طومار انعطاف‌پذیر بود و بعد از پیچیده شدن به‌صورت یک استوانه به قطر ۵ تا ۶ سانتی‌متر درمی‌آمد. ابزار نوشتن روی پاپیروس، نی یا قلم‌نی آغشته به مرکب بود. اختراع پاپیروس یکی از تحولاتِ بسیار مهم در تاریخِ کتاب محسوب می‌شود. قدیمی‌ترین کتابی که به‌صورت طومار پیدا شده‌است، پاپیروس پریس نام دارد که مشتمل بر گفته‌های اخلاقی هست.
داستان سینوحه نیز یکی از معروف‌ترین کتاب‌هایی هست که روی پاپیروس نگاشته شده‌ هست.
پاپیروس اگرچه سبک و کم‌حجم بود، برخلاف لوح‌های گلی، شدیداً آسیب‌پذیر بود و به‌همین دلیل، تاکنون هیچ مجموعه مهمی مربوط به مصر باستان، از زیر خاک بیرون نیامده‌ هست.
به‌جز مصر، پاپیروس در یونان و روم نیز به‌طور گسترده بکاربرده می‌شد. به نظر می‌رسد که واژه انگلیسی paper (به معنای کاغذ) نیز از پاپیروس ریشه گرفته باشد. سایر اقسام طومارها به‌جز پاپیروس، چرم، پوست حیوانات و پارچه نیز برای نوشتن بکاربرده می‌شد. پوست و مرکب را از هر دو طرف جذب می‌کرد و از پاپیروسْ بادوام‌تر و انعطاف‌پذیرتر بود.

کدکس :

کدکس شکل امروزی کتاب است؛ یعنی صفحات پوست، پاپیروس و... که تا خورده و از یک مکان به یکدیگر دوخته شده باشند. پیدایش کدکس به قرنِ دوم میلادی بر می‌گردد که مسیحیان از آن برای نگارش متون مذهبی بکاربرده می‌کردند. این فرم از کتابْ به‌دلیل مزیت‌هایی که داشت، از قرن چهارم میلادی رواج پیدا کرد. ازجمله مزیت‌های آنْ می‌توان به قابلیت جستجوی بهتر، امکان بهتر برای انبار و نگهداری آن (در کتابخانه) و تولید سریع‌تراشاره کرد. در این زمان، در صومعه‌ها و کلیساها، اتاق‌هایی ایجاد شده بود که در آن‌ها کار رونویسی از انجیل و دعاها صورت می‌گرفت و عملاً کتاب تولید می‌شد. ایضاً با گذشت زمان، تولید کاغذ (که قبلاً در چین اختراع شده بود)، در ایران و بعد از آن در اروپا رایج شد و به تبع آنْ کتاب‌های کاغذی نیز ابداع شدند.

چاپ :

چاپ تا قبل از اختراع ماشین چاپ، نسخه‌برداریِ کتاب‌ها ،تنها، از طریق رونویسی از کتاب‌ها امکان‌پذیر بود که تولید کتاب را بسیار کُند و دشوار می‌کرد. و در صورت اشتباه‌هایی در نوشتن نویسنده، مجبور به نوشتن دوبارهٔ آن برگ از کتاب می‌شد (در صورتی که در آغاز بر روی برگ کاغذ نوشته و سپس به صورت کتاب درمی‌آمد) ولی در سال ۱۴۳۹، با اختراع ماشین چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ آلمانی، تحول بسیار بزرگی در صنعت نشر کتاب صورت گرفت. اولین کتابی که با بکاربرده از دستگاه گوتنبرگ چاپ شد، انجیل بود که به دلیل تعداد سطرهایش در هر صفحه، به انجیل ۴۲ سطری معروف شد. این ماشین چاپْ ماشینِ فشار پیچی نام گرفت و شتاب چاپ آن، ۷۰ تا ۱۰۰ برگ در ساعت بود. امروزه، با توسعه تکنولوژی‌های نوین، دیگر نیازی به صرف هزینهٔ زیاد و چاپ کتاب جهت معرفی به خوانندگان آن نیست. با کمک سیستم‌های چاپ بنابر تقاضا یک نسخه چاپ شدهٔ نمونه در کتاب فروشی‌ها یا نسخه کتاب الکترونیکی آنْ در وب سایت‌های مخصوص فروشِ کتاب مانندِ آمازون به خوانندگان نشان داده می‌شود تا بعد از سفارش آن‌ها چاپ شده و به آدرس آن‌ها ارسال شود. بدین ترتیب، دیگر نیازی به اتلاف حجم وسیعی از کاغذ نیست و اشکالات موردی کتاب‌ها بدونِ صرفِ هزینهٔ و در زمانِ کوتاه اصلاح‌پذیر هست.
در این روش، به دلیل ارسال و نگهداری فایل الکترونیکی کتاب، توزیع کتاب در کتاب فروشی‌های سراسر جهان آسان، سریع و کم هزینه گردیده‌ هست.
به تازگی، امکان چاپ کتاب به زبان فارسی با این روش توسط شرکت آمازون آمریکا فراهم گردیده‌است. در عین حال، به نظر می‌رسد که مکانیزم چاپ، پیش از گوتنبرگْ در چین رایج بوده‌ هست.
برخی از منابع، اختراع چاپ یا حروفچینی متحرک را به پی‌شنگ، کیمیاگر چینی نسبت می‌دهند. اختراع وی شاملِ حروف مستقل چاپی بود که روی سفال مرطوب حکاکی می‌شد و بعد از پختنْ دوام زیادی پیدا می‌کرد.

کتاب الکترونیکی :

کتاب الکترونیکی در سال‌های اخیر، بکاربرده از رایانه‌ها موجب آسانی چاپ کتاب و توسعهٔ چاپ و نشر کتاب‌های چاپی شده‌ هست.
در اواخر سده بیستم، تجهیزات ارتباطی مانند تلویزیون، رایانه و اینترنت، مفهوم کتاب به‌عنوان مهم‌ترین منبع اطلاعاتی را به چالش کشیدند. از سوی دیگر، با ذخیره‌شدن اطلاعات یک کتاب در نوارهایِ صوتی و سی‌دی، تعریف کتاب به‌عنوان (مجموعه‌ای از کاغذهای چاپ‌شده یا دستنویس) نیز به چالش کشیده شده‌ هست.
پیدایش کتاب‌های الکترونیکی به سال ۱۹۷۱ بازمی‌گردد. این کتاب‌های الکترونیکی، با به‌کارگیری لامپ پرتو کاتدی، تصاویری را روی پرده پدیدمی‌آورد که می‌توانست جایگزین چاپ و کاغذ شود. ولی نخستین کتاب الکترونیکی دیجیتال، به نام Nuvomedia’s Rocket در سالِ ۱۹۹۹ منتشر شد. اخیراً تلاش‌هایی برای تبدیل کتاب‌های عادی به کتاب‌های الکترونیکی صورت گرفته‌ هست.
این تلاش‌ها در جنبشی به نامِ پروژه گوتنبرگ در حال اجر هست.
ایضاً برای آسان‌سازی کاربرد کتاب‌های الکترونیکی، تجهیزات دیجیتالی ویژه‌ای به نام کتابخوانِ الکترونیکی به بازار معرفی شده‌ هست.
این تجهیزاتْ در حقیقت، رایانه‌های کوچکی می باشند که توانایی ذخیره‌سازی و بازیابی شمار زیادی کتاب الکترونیکی را دارند. برخی از ویژگی‌های کتاب‌های الکترونیکی که باعث شده کاربرد آن‌ها گسترش یابد، عبارت هست از:
 • آسانی انتقال در عین یکپارچگی مطالب
 • انسجام مطالب و تنوع کاربرد
 • تبادل بینابین مطالب با یکدیگر
 • پشتیبانی از امکانات تعدادی رسانه‌ای
 • آسانی کار و اجرا
این مزایا باعث گردیده که فروش تعداد کتاب‌های الکترونیکی از کتاب‌های چاپ شده کاغذی توسط سایت آمازون به نام بزرگترین عرضه‌کننده کتاب در جهان پیشی بگیرد.

کتاب شفاهی :

کتاب صوتی کتاب شفاهی یا کتاب گویا یا کتاب صوتی سندی هست که به صورت صوتی تهیه می‌شود و روی نوار کاست، سی‌دی و … ضبط می‌شود. این اسناد بنا به عادت کتاب‌هایی می باشند که قبلاً به‌طور مکتوب منتشر شده‌اند و اکنون توسط خود نویسنده، مترجم یا هنرپیشگان روخوانی می‌شوند. در حال حاضر، سایت‌های اینترنتی بسیاری نیز کتاب‌های صوتی یا گویا یا شفاهی ارائه می‌دهند که برخی به‌صورت رایگان می باشند و برخی دیگر در اِزای پرداخت پول قابل شنیدن می‌شود.

مراحل چاپ کتاب :

کتاب بعد از آماده شدن توسط نویسنده توسط انتشارات تایپ حروفچینی و صفحه آرایی شده برای گرفتن شابک راهی خانه کتاب می‌شود (که البته ناشران این شابک را به تعداد از خانه کتاب دریافت کرده و در اختیار دارند). بعد از اختصاص شابک، کتاب به کتابخانه ملی برای گرفتن فیپا فرستاده می‌شود که بعد از دریافت فیپا که اطلاعات جامع کتاب در آن جمع شده کتاب به وزارت ارشاد برای دریافتِ مجوز چاپ فرستاده می‌شود تا مجوز چاپ برای کتاب صادر شود. بعد از اتمام تمام مراحل، کتاب آماده چاپ هست و توسط ناشر برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی فرستاده می‌شود. حالا کتاب شما آماده هست.
تمام این مراحل ممکن است بین ۱ ماه تا ۳ماه طول بکشد.

ساختار و اجزای کتاب

اجزای کتاب به صفحه اول هر کتاب، جلد و به صفحه بعدی آنْ آستر بدرقه گفته می‌شود. به اولین برگ از هر کتابْ پیشواز گفته می‌شود که نام کتاب و نویسنده نوشته شده‌اند. شمای یک کتاب معمولی # نوار روی جلد # لَب‌برگردان # آستر بدرقه # روکش جلد # لب بالا # لب جلو # لب پایین # صفحه سمت ر هست.
# صفحه سمت چپ # حاشیه عطف

کاغذ و اصول نگهداری :

کاغذ کاغذ اولین بار ۲۰۰ سال قبل از میلاد در چین یا مصر ساخته شد. مسلمانان آن را به سرزمین خود برده و کاغذ را جامع کردند. سپس از طریق داد و ستد، بکاربرده از کاغذ گسترش یافت و واردِ اروپا شد و از میان مرزهای مسلمانان به اروپا راه یافت. کاغذهای ابتدایی از ورق‌های نازک ساقه‌های بامبو (در چین) و پاپیروس (در مصر) ساخته می‌شد. با آنکه ساخت کاغذ در حدود قرن یازدهم در اروپا آغاز شد، ولی تا حدود قرن شانزدهم هنوز بکاربرده از کاغذ پوست رواج داشت. در واقع، با وجود گران بودن کاغذ پوست، بکاربرده از آن به دلیل بادوام بودنش ادامه داشت. در این زمان، اغلب ناشران نسخه‌های کتاب مجزایی از دو جنس تهیه می‌کردند. ساخت کاغذ از خمیرِ کاغذ از اوایل قرن نوزدهم مرسوم شد؛ چراکه در آن زمانْ چوب از کتان ارزان‌تر بود. به این ترتیب، بکاربرده از خمیر چوب برای ساختِ کاغذِ تولیدِ کتاب‌های ارزان‌تر و بکاربرده از آن‌ها را برای مردم میسر ساخت و این راه را برای گامی بزرگ در بالا رفتن میزان سواد در کشورهای صنعتی هموار کرد و امکان گسترش و انتشار اطلاعات را فراهم آورد. در روش‌های اولیه، برای تولید کاغذ از سنگ آهک به نام غلتک بکاربرده می‌شد که موجب خنثی شدن اسید موجود در خمیر می‌شد. ولی کاغذهایی که در آن زمان از خمیر چوب به روش صنعتی ساخته می‌شدند حاوی اسید بودند که این موجب پوسیده شدن کاغذ از درون می‌شد. به همین دلیل، کتاب‌های چاپ شده بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۵۰ در خطر نابودی هستند. امروزه، برای از برطرف کردن این عیب از خمیرهای فاقد اسید یا خمیرهای قلیایی برای تولید کاغذ بکاربرده می‌شود. برخی از کتابخانه‌های امروزی از روش‌های خاص برای از بین بردن خاصیت اسیدی کتاب‌های قدیمی بکاربرده می‌کنند. برای مراقبت شایسته از کتاب‌ها باید تمامی احتمالات مربوط به آسیب‌های فیزیکی یا شیمیایی را به جلد یا صفحات کتاب در نظر گرفت. کتاب‌ها باید دور از تابش مستقیم خورشید و در نور کم نگهداری شوند. حرارت و رطوبت مکان نگهداری کتاب‌ها باید کم باشد. در موقع چیدن کتاب‌ها باید به این نکته توجه کرد که کتاب‌ها باید در کنار کتابی مساعد قرار گیرند، به‌طوری‌که جلد دو کتاب همدیگر را پوشش دهند؛ چرا که در غیر این صورتْ شکلِ کتاب در طول زمان تغییر خواهد کرد؛ از این‌رو بهتر هست کتاب‌ها به ترتیب اندازه در کنار هم قرار گیرند.

کتاب‌سوزی

کتاب‌سوزی در دوره‌های گوناگون تاریخی و در بسیاری از سرزمین‌ها نابود کردن و سوزاندن کتاب وجود داشته‌ هست.
کتاب و فیلم جنجال‌برانگیز ۴۵۱ درجه فارنهایت نیز به موضوع کتاب‌سوزی می‌پردازد. امروزه، به‌جای سوزاندن کتاب روش‌های دیگری مانندِ خمیر کردن کتاب‌ها و رنده‌کردن کتاب‌ها نیز بکاربرده می‌شود. چین امپراتور شی‌هوانگ-تی در ۲۱۳ دستور داد همهٔ کتاب‌ها مگر کتاب‌های مربوط به پزشکی، کشاورزی و طالع‌بینی را بسوزانند.

مجموعه کتاب (کتابخانه)

کتابخانه استفاده از کتابخانه‌های خصوصی یا شخصی اولین بار در یونان باستان شایان توجّه قرار گرفت. در دوران باستان، هزینه نگهداری کتابخانه‌ها بنا به عادت به وسیله فردی ثروتمند تأمین می‌شد. این کتابخانه‌ها می‌توانست خصوصی یا عمومی‌باشند. تفاوت این کتابخانه‌ها با کتابخانه‌های عمومیِ امروزی در مکان تأمین هزینه‌های آن‌ها بود که در کتابخانه‌های باستان این هزینه بنا به عادت از یک منبع عمومی تأمین نمی‌شد. اینطور تخمین زده می‌شود که در شهر رُم در قرن سومِ میلادی در حدود ۳۰ کتابخانه عمومی وجود داشته‌ هست.
بعدها، در قرون وسطی صومعه‌ها و دانشگاه‌ها حتا دارای کتابخانه‌هایی بودن که امکان بکاربرده از کتاب برای مردم عادی را نیز فراهم می‌کرد، البته تمام مجموعه کتابخانه برای مردم قابل دسترسی نبوده و ایضاً امکان بردن کتاب از کتابخانه وجود نداشته و برای جلوگیری از سرقت کتاب‌ها بنا به عادت با زنجیر به میز بسته می‌شدند. زمان بکاربرده از کتابخانه‌های امروزی به حدود قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد؛ زمانی که برخی شروع به اهدای کتاب به شهرها کردند. گسترش کتابخانه‌های عمومی در ایالات متحده، به اواخر قرن نوزدهم میلادی بازمی‌گردد و تا حدود زیادی متأثر از اهدا کتاب‌هایی هست که به وسیله اندرو کارنگی (Andrew Carnegie) صورت گرفت. بکاربرده از کتابخانه تا حدودی دسته اجتماعی افراد را نیز منعکس می‌کرد؛ چراکه در حالی که قشر ضعیف یا متوسط جامعه باید اغلب کتاب‌های خود را در کتابخانه‌ها پیدا می‌کردند، افراد ثروتمند دارای کتابخانه‌های شخصی بودند. ظهور کتاب‌های جلد کاغذی در قرن بیستم راه را برای بکاربرده عموم از کتاب باز کرد. این طرز کتاب‌ها خرید[کتاب] را برای بسیاری از افراد جامعه ممکن کردند. کتاب‌های جلد کاغذی بنا به عادت حاوی مطالبی می‌شدند که قبلاً در مجله‌ها به چاپ می‌رسید. در نتیجه، با بکاربرده عموم از کتاب، داشتن کتابخانه‌های خصوصی دیگر به نام نمادی از قشرها ثروتمند به کار نمی‌رفت.

روزهای مرتبط با کتاب

 • ۲ آوریل (۱۴ فروردین) روز جهانی کتاب کودک.

کتاب‌های دانشگاهی

کتاب‌های دانشگاهی حاویِ مضامین علمی می باشند که عموماً در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تدریس می‌شوند. انتشارات دانشگاه آکسفورد بزرگ‌ترین ناشر کتاب‌های دانشگاهی در جهان هست.

آمار کتاب در ایران

آمار کتاب در ایران به‌طور دقیق روشن نیست، ولی برپایه آمار مسئولان وزارت ارشاد/خانه کتاب بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۰ حدود ۷۰۰ هزار نام کتاب در ایران به چاپ رسیده‌است. آمار کتاب‌های چاپ شده در سال ۱۳۹۱ به ترتیب زیر است: چاپ اول:۳۴۲۳۷ نام - چاپ مجدد: ۲۹۷۴۳ نام - تألیف: ۵۱۲۵۹ نام - ترجمه: ۱۲۷۲۱ نام - کودک و نوجوان: ۱۰۲۴۲ نام - کمک درسی و آموزشی ۵۸۵۰ نام که مجموعاً ۶۳۹۸۰ نام در سال ۹۱ به چاپ رسیده‌ هست.
بنا به آمار شمارگان کتاب در ایران از دولت‌های پنجم تا دهم همواره رو به کاهش بوده‌ هست.
در این میان بیش‌ترین متوسط شمارگان مربوط به دورهٔ ریاست‌جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی (دولت‌های پنجم و ششم) و کم‌ترین شمارگان مربوط به دورهٔ ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بوده‌ هست.

اندازه کتاب

کتاب بنا به عادت در اندازه‌های مختلفی چاپ می‌شود و بستگی به حجم کتاب دارد و اغلب یک امر سلیقه‌ای می‌باشد. ولی کتاب‌ها در اندازه‌های زیر چاپ می‌شوند (ابعاد به سانتی‌متر هستند):
 • قطع جیبی ۱۵x۱۱
 • قطع پالتویی ۲۱x۱۲
 • قطع رقعی ۲۱x۱۴
 • قطع خشتی (مربعی) ۲۱x۲۱
 • قطع بیاضی ۲۲x۲۹ (در این قطع عرض کتاب اغلب است)
 • قطع وزیری ۲۴*۱۷
 • قطع بیاضی بزرگ ۲۴x۳۴
 • قطع رحلی کوچک ۲۹x۲۲
 • قطع رحلی بزرگ ۳۴x۲۴
 • قطع سلطانی ۴۹x۳۴
البته اغلب کتاب‌ها در اندازه وزیری چاپ می‌شوند.

ویژگی‌های واژه: کتاب


نقش دستوری: اسم
آواشناسی: ketAb
الگوی تکیه: WS
شمارگان هجا: ۲
برابر ابجد: ۴۲۳
تلفظ واژه کتاب : /ketāb/
معنای واژه کتاب در حوزه های مختلف

 • ۱. نوشته.
  ۲. اوراق چاپ‌شدۀ جلدشده.
  ۳. [قدیمی، مجاز] قرآن.
  ۴. [قدیمی] نامه.
 • کتاب مقدس: کتابی مشتمل بر عهد عتیق (تورات) و عهد جدید (انجیل) و کتاب‌های دیگر از پیامبران بنی‌اسرائیل.

منابع

۱٫ کتاب - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
۲٫ کتاب - برگرفته از واژه یاب
۳٫ book - Wikipedia

دریافت نسخه ورد مقاله کتاب

کد مطلب3856