یک آبشار منطقه‌ای هست که در آن آب روی یک سطح عمودی یا یک سری سطح در مسیر رودخانه یا رودخانه جاری است. آبشارها هم روی لبه یک کوه‌یخ یا کوهپایه قرار می‌گیرند.


A waterfall is an area where water flows over a vertical drop or a series of steep drops in the course of a stream or river. Waterfalls also occur where meltwater drops over the edge of a tabular iceberg or ice shelf.

آبشار بنا به عادت در مسیر بالای یک رودخانه در کوه‌های پرشیب تشکیل می‌شوند. به دلیل موقعیت مناظر آن‌ها، بسیاری از آبشارها در بستر اصلی که توسط یک ناحیه سیراب می‌شوند از آب رخ می‌دهند. بنابراین ممکن است آبشارها تنها در طول طوفان تغییر بستر و یا آب ناشی از ذوب برف قابل‌توجه، ناپایدار و متغییر ایجاد گردد. در پایین‌دست یک رودخانه، آبشار می‌تواند وجود داشته باشد. آبشار می‌تواند دامنه وسیعی از عرض رودخانه و عمق داشته باشد.


Waterfalls are commonly formed in the upper course of a river in steep mountains. Because of their landscape position, many waterfalls occur over bedrock fed by little contributing area, so may be ephemeral and flow only during rainstorms or significant snowmelt. The further downstream, the more perennial a waterfall can be. Waterfalls can have a wide range of widths and depths.

فهرست

فرایند شکل‌گیری آبشار

سنگ‌های بستر رود، به‌آرامی فرسایش می‌یابد. رودهای بزرگ، از روی سنگ‌های مختلفی می‌گذرند. بعضی از سنگ‌ها، سخت‌تر از سنگ‌های دیگرند و به آسانی فرسایش نمی‌یابند. بعضی دیگر، به‌راحتی فرسایش می‌یابند. هنگامی که رود از بستری متشکل از سنگ‌های سخت وارد جایی شود که سنگ‌ها نرم ترند، ممکن است در مکان تماس این دو طرز سنگ، آبشار تشکیل شود، یعنی آب نمی‌تواند سنگ‌های سخت را حفر کند، ولی سنگ‌های نرم را که در زیر قرار دارند از بین می‌برد و به‌اصطلاح زیر سنگ‌های سخت را تهیمی‌کند. گاهی پهنه این مکان تهیشده به اندازه‌ای هست که افراد می‌توانند از پشت آبشار عبور کنند. در مکان آبشار نیاگارا واقع در مرز کانادا و آمریکا، لایه مسطحی از تعدادی سنگ آهک سخت روی سنگ‌های نرم‌تری به نام شِیل قرار گرفته‌ هست.
آب رودخانه، شیل را سریع تر فرسایش می‌دهد و قطعات بزرگ سنگ آهک گاه‌وبیگاه از لبه آبشار کنده می‌شوند و فرو می‌افتند. این اتفاق، در وسطِ آبشار که جریان آب شدیدتر است، اغلب اتفاق می‌افتد. ماحصل این پدیده، نعلی شکل شدن آبشار در منطقه متعلق به کانادا هست.
مرتفع‌ترین آبشار اروپا، در نروژ هست.
این آبشار که اوتیگارد، نامیده می‌شود ۸۰۰ متر ارتفاع دارد. آب ماحصل از ذوب یخچال یوستردال در نسدال، که بسیار پایین‌تر است، فرو می‌ریزد. دیواره‌های نسدال به دلیل فرسایش قبلی یخچال، بسیار پرشیب‌اند. رودهایی که در مناطق کوهستانی جاری اند، آبشارهای متعدد دارند. آبی که در امتداد دامنه جاری است، از روی قطعه سنگ‌ها و لبه‌های سنگی زیادی می‌گذرد و آبشارهای کوچکی تشکیل می‌دهد. در مناطق ساحلی به‌ندرت آبشار دیده می‌شود. ولی چنانچه رود از ارتفاعی به دریا بریزد، در آن مکان نیز آبشار تشکیل خواهد شد؛ و در کشور ایران، استان لرستان با بیشتر از پنجاه آبشار، رکوردار تعداد آبشارها در منطقه خاورمیانه هست.

ویژگی‌های واژه واژه: آبشار


نقش دستوری: اسم
آواشناسی: 'AbSAr
الگوی تکیه: WS
شمارگان هجا: ۲
برابر ابجد: ۵۰۴
تلفظ واژه آبشار : /'ābšār/
معنای واژه آبشار در حوزه های مختلف

  • ۱. (زمین‌شناسی) آب جوی یا رود که از جای بلند به پایین فروریزد.
    ۲. (ورزش) در والیبال، تنیس، و پینگ‌پنگ، نوعی ضربۀ محکم و سریع برای حمله و سرازیر کردن توپ.

منابع

۱٫ آبشار - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
۲٫ آبشار - برگرفته از واژه یاب
۳٫ Waterfall - Wikipedia

دریافت نسخه ورد مقاله آبشار

کد مطلب3604