مقاله جیمز پی سالیون در روز دوشنبه 23 دی ماه سال 1398 ساعت 22:16:22 توسط تیم تولید محتوا - سایت عکس و مقاله نوشته شده است.

فهرست

دانشگاه هیولاها

داستان فیلم چند سال پیش از وقوع اتفاقات قسمت اول رُخ می‌دهد. جیمز پی. سالیوان و مایک وازووسکی در دوران کالج با هم آشنا می‌شوند و تصمیم می‌گیرند در شرکت هیولاها به عنوان "ترس‌آفرین" مشغول به کار شوند. جیمز و مایک زوجی جدانشدنی هستند، اما اوضاع از اول این طور نبود. این دو هیولا از همان ابتدا که با هم آشنا شدند، نمی‌توانستند همدیگر را تحمل کنند. «دانشگاه هیولاها» نشان می‌دهد چطور جیمز و مایک اختلافات خود را کنار گذاشتند و بهترین دوست هم شدند.

قسمت دوم انیمیشن بلند «شرکت هیولاها»

داستان قسمت دوم که پیش‌درآمدی به «شرکت هیولاها» است، چند سال پیش از وقوع اتفاقات قسمت اول رخ می‌دهد. جیمز پی. سالیوان و مایک وازووسکی در دوران کالج با هم آشنا می‌شوند و تصمیم می‌گیرند در شرکت هیولاها به عنوان «ترس‌آفرین» مشغول به کار شوند.

این انیمیشن محصول کمپانی پیکسار و والت دیسنی و همچنین اولین پیش‌درآمدی است که کمپانی پیکسار برای یکی از محصولات خود تولید کرده است.

جان گودمن و بیلی کریستال که در فیلم اول صداپیشه دو نقش اصلی بودند، در قسمت دوم هم صداپیشه هستند. استیو بوشمی، فرانک اوز، جولیا سوینی و جنیفر تیلی از دیگر صداپیشگان فیلم هستند.

«شرکت هیولاها» سال 2001 روی پرده رفت. این انیمیشن با بودجه 115 میلیون دلاری ساخته شد و به فروش 526 میلیون دلاری در سطح جهان رسید. «شرکت هیولاها» در چهار رشته از جمله بهترین فیلم بلند انیمیشن نامزد جایزه اسکار بود و برنده جایزه اسکار بهترین ترانه شد.

قسمت اول را پت داکتر ساخت که بعدا انیمیشن «بالا» را کارگردانی کرد. قسمت دوم را دن اسکنلن می‌سازد که در نوشتن داستان «ماشین‌ها» و «داستان اسباب‌بازی 3» همکاری کرده بود.

در دانشگاه هیولاها چه می‌گذرد

دانشگاه هیولاها (به انگلیسی: Monsters University) نام پویانمایی محصول مشترک دو کمپانی بزرگ پیکسار (به انگلیسی: Pixar Animation Studios) و والت دیزنی (به انگلیسی: Walt Disney Pictures) می‌باشد که به کارگردانی دن اسکانلون (به انگلیسی: Dan Scanlon) ساخته شده است. از دیگر ساخته‌های دن اسکانلون می‌توان به «ماتر و روح نورانی – Mater and the Ghostlight» اشاره کرد. داستان پویانمایی به قبل از داستان شماره نخست آن، «کارخانه هیولاها – Monsters, Inc»، باز می‌گردد. مایک وزاوسکی (به انگلیسی: Mike) و سالیوان (به انگلیسی: Sullivan) در دانشگاه همدیگر را می‌بینند و نقشه می‌کشند تا باعث ترس در شرکت هیول

توضیحاتی در مورد فیلم دانشگاه هیولاها

ساخت قسمت دوم این فیلم به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۰ تأیید شد.[۳] قرار بود این فیلم در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۲ منتشر بشود، ولی برای این که نشان دهند این فیلم برای کنار زدن قسمت جدید گرگ‌ومیش ساخته نمی‌شود، تاریخ انتشار آن به ۲ نوامبر ۲۰۱۲ تغییر کرد. در آوریل ۲۰۱۱ اعلام شد که این فیلم در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۳ منتشر خواهد شد.

داستان:
هیولای جوانی بنام مایکل «مایک» وازوسکی آرزو دارد ترساننده شود (هیولایی که شبانه وارد دنیای انسانها شود و بچه‌ها را بترساند تا با جیغشان انرژی تأمین شود) وقتی او بزرگ می‌شود به دیدن کارخانه هیولاها (پرسودترین و شناخته شده‌ترین کمپانی ترساندن شهر هیولاها) در اردوی مدرسه می‌رود. ۱۱ سال بعد مایک شاگرد اول ترساندن سال اول در دانشگاه هیولاها می‌شود و با هیولایی بزرگ، آبی و پشمالو بنام جیمز پی. «سالی» سالیوان آشنا می‌شود. مایک به شدت درس می‌خواند در حالیکه «سالی» ممتاز (او از خانواده‌ای بااستعداد در ترساندن آمده) با تنبلی بر تونایی‌های طبیعیش در ترساندن اتکا می‌کند.

بعد از گذشت نیم سال، مایک و سالی تصمیم می‌گیرند به انجمن برادری بپیوندند اما فقط سالی موفق می‌شود. در امتحانات پایانی نیم سال، دین ابیگیل هر دو را می‌اندازد. او بیان می‌کند سالی به اندازه کافی درس نمی‌خواند و مایک هم اصلاً ترسناک نیست. بدین ترتیب سالی از انجمن برادری هم بیرون انداخته می‌شود. مایک تصمیم می‌گیرد با شرکت در مسابقات ترساندن خودش را اثبات کند. پس به «اوزما کاپا» می‌پیوندد. (تنها انجمن برادری که برایش مهیا است) اما آن‌ها مایک را نمی‌پذیرند چون به یک عضو دیگر هم نیاز دارند.

از آنجا که این مسابقه تنها بلیط برگشت مایک برای برگشت به برنامه ترساندن است، سالی هم به او می‌پیوندد. تیم «اوزما کاپا» در اولین رقابت آخر می‌شود و به آستانه حذف شدن می‌رسد. اما بطور معجزه آسایی تیمی دیگر بدلیل خشونت و تخطی از قوانین مسابقه، ردصلاحیت می‌شود و تیم «اوزما کاپا» بالا می‌رود. این تیم با موفقیت در رقابت‌ها پیش می‌رود. آن‌ها به مهمانی «رور امگا رور» می‌روند اما وقتی سایر رقبا به آن‌ها توهین می‌کنند. مایک مخفیانه هم تیمی‌هایش را به کارخانه هیولاها می‌برد تا با نشان دادن ترساننده‌ها به هم تیمی‌هایش، انرژی و روحیه ایشان را برگرداند.

اما سالی هنوز شک دارد که مایک قادر است ترساننده خوبی شود. در دور نهایی، آن‌ها خیلی به پیروزی نزدیک هستند و فقط مایک باید به خوبی در یک شبیه‌ساز از عهده ترساندن عروسک دستگاه برآید. او موفق می‌شود و جام به ایشان می‌رسد. بعد از مراسم قهرمانی مایک متوجه می‌شود سالی دستگاه‌ها را دستکاری کرده تا امتیاز مایک بالا رود. از آنجاییکه مایک فکر می‌کند خودش بدون تقلب هم صلاحیت ترساننده شدن را دارد، در آزمایشگاه مدرسه را می‌شکند و وارد دنیای انسان‌ها می‌شود. اما این در به یک اردوی تابستانی باز می‌شود و او نمی‌تواند یک گروه بچه را بترساند.

با بازگشت به دانشگاه، تیم «رور امگا رور» به سالی پیشنهاد می‌دهد تا به عضویت تیمشان درآید. اما او نمی‌پذیرد و به ابیگیل اعتراف می‌کند که تقلب کرده بوده. با فهمیدن ماجرای مایک، سالی وارد همان در می‌شود تا مایک را بیابد. بعد از پیدا کردن و آشتی با او، سعی می‌کنند برگردند اما در دنیای انسان‌ها گیر افتاده‌اند. چون خانم ابیگیل این در را غیرفعال کرده تا مقام‌های بالاتر برسند. در این حال انسان‌های بزرگ و بالغ به تعقیب مایک و سالی افتاده‌اند. مایک می فهد تنها راه برگشت به دنیای هیولاها، ترساندن دسته جمعی انسانها است تا با انرژی حاصله در از سمت خودشان فعال شود. پس با کمک هم، سالی و مایک انسان‌های بالغ را می‌ترسانند و مقدار زیادی انرژی جیغ فراهم کرده و به آزمایشگاه برمیگردند.

این کار باعث اخراج شدنشان از دانشگاه می‌شود. اما سایر اعضای تیم «اوزما کاپا» برای برنامه ترساندن ترم بعد قبول می‌شوند چون خانم ابیگیل تحت تأثیر اجرایشان در بازی‌ها قرار گرفته. آن‌ها خداحافظی می‌کنند و خانم ابیگیل به مایک و سالی می‌گوید آن‌ها اولین کسانی هستند که او را متعجب کردند و برایشان آرزوی موفقیت می‌کند. مایک و سالی شروع به کار در اتاق بایگانی کارخانه هیولاها به مدیریت «ابومینیبل اسنومن» می‌کنند. با پیشرفت در کارشان کم‌کم به عضویت تیم ترساننده در می‌آیند و بقیه قضایا در انیمیشن «کارخانه هیولاها» اتفاق می‌افتد.

کارگردان دن اسکنلون
تهیه‌کننده کوری رائه
نویسنده دنیل گرسون
بازیگران جان گودمن بیلی کریستال
موسیقی رندی نیومن
تاریخ‌های انتشار ۲۱ ژوئن ۲۰۱۳
مدت زمان ۱۰۳ دقیقه
هزینهٔ فیلم ۲۰۰ میلیون دلار
فروش گیشه ۷۴۴٫۲ میلیون دلار استیو بوشمی آوریل وینچل

فرهنگ لغات کلمات جیمز پی سالیون

جیمز :


پی :

(پِ) (اِ.) عصب ، رشته سفید رنگ و سختی در بدن انسان و حیوان .
(اِ.) 1 - سیزدهمین حرف الفبای یونانی ( ~) و آن نمایندة ستاره های قدر شانزدهم است . 2 - نشانة رابطة ثابت میان محیط دایره با قطر آن و آن تقریباً مساوی با 14/3 است .
هم (پِ یِ هَ) (ق مر.) پی درپی ، پشت سر هم .
(پَ یا پِ) (اِ.) 1 - پا، قدم ، گام . 2 - فاصلة میان دو کف پا هنگام راه رفتن . 3 - بنیاد. 4 - نشان پا، ردُ پا. 5 - تاب ، توان . 6 - مقدار کف پا. 7 - عقب ، پس .

سالیون :


این کلمه با حروف عربی: ساليون
تخم کرفس کوهی است . (برهان ) (آنندراج ) (شرفنامه منیری ) (الفاظ الادویه ). اسم یونانی کرفس را گویند، رستنی باشد معروف . (برهان ) (تحفه حکیم مومن ). تخم کرفس کوهی است اما در کتب طبی فطراسالون گفته و صحیح همین است و یونانی است و فطرا بمعنی کرفس است و سالیون کوه . (رشیدی ) (آنندراج ). جعفری . (سبزی خوردن ). تخم جعفری کوهی . (استینگاس ).
اشتباه تایپی این کلمه: shgd,k

منابع

4726